"Ik werd ook lid van de Nederlandse Unie. De doelstelling van deze nieuwe partij was een tegengewicht te vormen tegen de vijand om zo de eigen identi teit te kunnen behouden. Voor sommigen was de Unie een wapen tegen de NSB. Op 29 mei werd Seyss-Inquart in de Ridderzaal geïnstalleerd. "Zo volgde de ene trieste gebeurtenis op de anderemaar ze konden de mensen niet ontmoedigen. Men was immers in afwachting van de spoedige bevrijding door de Nederlandse rege ring vanuit Engeland, of door een bondgenoot. En dat zou immers toch niet zo lang gaan duren?... "In plaats van Hollanders kwamen er nu Moffen bij Antoon in de melksalon. Zelf heb ik gezien dat ze gebak bij de bakker haalden, hiervan een hap namen, en vervolgens roomboter op een stuk chocolade smeerden om het zo op te eten. Het waren blijkbaar mensen die vanuit een achterlijk gebied zo - om het maar op z'n Westfries te zeggen - uit de klei waren getrokken. 1941 "De oorlog begon steeds meer 'harde' werkelijkheid te worden. Echter nog niet zo zeer op het gebied van levensmiddelen. En in de eerste helft van 1941 ook nog niet wat de gebruiksvoorwerpen betreft. Nee, het waren vooral de angst, het gevoel van onveiligheid en dwang, die als hard werden beleefd. De Moffen begonnen steeds meer maatregelen af te kondigen, die de persoonlijke vrijheid voortdurend sterker aantastten. Omdat het in die tijd bij.de Nederlanders nog ingeworteld zat om vooral gehoorzaam en volgzaam te zijn, werden de maatregelen - al of niet morrend - opge volgd. Daarop kwamen de Duitsers op de gedachte dat wij ook gevoelig voor propaganda zouden zijn. Gelukkig bleven de Nederlanders verstandig en nuchter genoeg om niet in deze propaganda te trappen. Eddy's oudere broer Toon had een melk- en ijssalon met lunchroom in Bergen aan Zee. In hetzelfde pand was de zaak van Jan, een toeristische bazar. Piet Hopman Sr. had ze beide opgericht. "Tot in april hielp ik vaak bij Toon in de zaak. Opeens hoorden we afweergeschut en zagen tot onze verbittering en verbazing dat een vliegtuig met motorstoring, dat langzaam Engeland probeerde te bereiken, vanaf de grond werd beschoten. Het draaide enkele malen om zijn as, spatte uiteen, en kwam brandend neer. We zagen iemand uit het brandend toestel ontkomen... Op 7 april werd de eerste geallieerde vlieger op het kerkhof aan de Kerkedijk begraven... Voor de bescherming van de bevolking waren de burgemeesters verant woordelijk. Ik heb deelgenomen aan een EHBO-cursus, en als gevolg daarvan kon ik gevorderd worden medewerking te verlenen bij noodsituaties, voor zover dit op medisch terrein nodig zou zijn. Bijvoorbeeld bij bombardementen. "Op 2 mei werd de jodenster verplicht gesteld. Iedere jood moest een ster gaan dragen, die ze dan ook nog tegen betaling van 4 ct. moesten afhalen. Het bete kende in wezen dat ze nu vogelvrij waren verklaard. Ze moesten de ster zichtbaar dragen en het was een naar gezicht deze mensen in het dorp te zien. Vooral omdat het bewoners van het dorp waren die je goed kende, zoals onze bekende ijsverkoper David de Groot, een uniek dorpsfiguur. "Stom verbaasd kijk je, als een collega PTT-kantoorambtenaar uit Schoorl je zegt naar het Oostfront te gaan. Nooit heb ik nog iets van hem gezien of gehoord. "Mijn vader kocht een stukje grond aan de Zuidlaan met de bedoeling er ooit een huisje voor hun beiden te bouwen. Daar verbouwde ik in m 'n vrije tijd groente. Maar het was zulke bokkengrond en zo droog dat het niet veel opleverde. Op 1 juli kreeg ook Eddy zijn persoonsbewijs. "Het viel me op dat er zo weinig tegen de perfecte registratie werd geprotesteerd. Maar ja, men volgde immers nog tamelijk gedwee de bevelen van de Duitsers op en men besefte toen nog niet de grote gevolgen hiervan. Nergens in den lande werd er in deze periode geknoeid of fraude gepleegd door de persoonsbewijzen te vervalsen. Helaas.. Een welkome afwisseling bij voedselschaarste, spertijd en jodenvervolging "was het huwelijk van Martien en Dilly op 15 september. De gedachte was altijd: op een bruiloft krijg je een heerlijk diner. Helaas, dat viel erg tegen. Het werd stamp pot... Dat jaar werd De Nederlandse Unie door de Duitsers opgeheven, maar "zelf heb ik in die tijd clandestien nog pamfletten gestencild. Vader had een kleine stencil machine, waarbij de tekst om een rol werd gedraaid en de inkt met een kwast rondom de trommel moest worden gesmeerd. Door te draaien kreeg men dan afdrukken.

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 29