F.clcly Hopman Een dagboek van oorlog en bevrijding Tussen februari 1984 en februari 1987 stelde onze plaatsgenoot Eddy Hopman een album van bijna 100 bladzijden samen, waarin hij zijn talrijke persoon lijke notities over de oorlog en de bevrijding bijeen bracht en illustreerde met knip sels, foto's, documenten en brieven. Zijn opzet was om weer te geven hoe hijzelf de oorlogsjaren had beleefd en verwerkt. De redactie van de 'Bergense Kroniek' kreeg van Eddy toestemming om - bij de herdenking van 50 jaar bevrijding - de persoonlij ke notities in dagboekvorm te publiceren. De uitgebreidheid ervan dwong tot een selectie'"", die uiteraard een subjectieve keuze inhield. Toch is een indringend beeld ontstaan van de wijze waarop een Bergenaar de moeilijke periode '40-'45 heeft beleefd. Eddy (Eduard) werd in 1921 geboren als zevende kind van Piet Hopman en Geertje Boersen. Het gezin bestond uit 10 zonen en 1 dochter, elf kinderen, geboren tussen 1912 en 1932. Het zijn: Martien, Tine, Antoon, Piet, Jan, Wim, Eddy, Jaap, André, Joop en Frans. Aanvankelijk woonde het gezin aan de Dorpsstraat 14, waar vader Hopman een zaak had in Galanterieën en Manufacturen. In september 1939 verhuisden ze naar een vrijstaande woning aan de Kruisweg 27 en begon Piet Hopman Sr. een kunsthandel aan de Kerkstraat 3. Martien begon aan de Dorpsstraat 14 een fotozaak annex lijstenmakerij. "Wij jongens waren verrukt over dit heerlijke huis.Maar het leven zou er een ingrijpende wending nemen. De eerste tekenen van de oorlog had het gezin al opgevangen toen ze in 1939 op een nacht talloze vliegtuigen boven Bergen hoorden rondcirkelen. "Later bleken het Duitse verkenningstoestellen te zijn geweest. Men schond dus toen al Nederlands grondgebied. Het was een enigszins beangstigend gebeuren, dat mijn vader de opmer king ontlokte: Wij zullen het wel niet meer beleven, maar jullie staat in de toekomst zeker nog wel oorlogsgeweld te wachten. De mobilisatie op 28 augustus 1939 bracht in Bergen en Bergen aan Zee veel drukte van soldaten met zich mee. Rond die tijd besloot de familie die belast was met het bezorgen van telegrammen en expressebrieven, daarmee te stoppen. "Het werd een mooie taak voor mij om dat voorlopig te gaan doen. Op 7 september 1939 begon ik er mee. Het zou uitmonden in een ruim 40-jarige verbintenis met de PTT. Naar de vele militairen die in barakkenkampen en op het vliegveld gelegerd waren, bracht ik expressen en telegrammen, en zo had ik overal ongestoord vrije doorgang. Op zoek naar de betreffende militair reed ik ongehinderd tussen de prachtige toestel len door. 1940 Toen in april 1940 Denemarken en Noorwegen "onder de Duitse laars wer den vertrapt, werd men wel wat angstiger, maar er gebeurde niets in de naaste omge ving of landelijk, waaruit zou moeten blijken dat er iets ernstigs ging gebeuren. Het gezapige leven ging in al zijn gemoedelijkheid verder. "Plotseling en geheel onwerkelijk brak op een stralende dag de oorlog uit. 's Morgens om 4 uur werden we door mitrailleurvuur uit onze slaap gewekt. Met z'n allen stonden we in een wip op het platje achter het huis. We zagen de Duitse vliegtui gen ongeveer boven onze hoofden beginnen aan een duikvlucht op het vliegveld. We hoorden ook afweergeschut en zagen een Nederlands vliegtuig, de enige in de lucht die nog weg kon komen. Het was een G-l. En we riepen in koor: Toe jongens, schiet ze neer!" Op 14 mei maakte generaal H.G. Winkelman de overgave van Nederland bekend. "Op 17 mei kwamen de eerste Duitsers in Bergen, een colonne van 50 man op - waarschijnlijk gestolen - fietsen. Eddy's broer Piet, die in 1938 zijn dienstplicht was gaan vervullen, was krijgsgevangen gemaakt. "Omdat hij overspannen was, mocht hij voor langere tijd verblijven in het militaire rusthuis 'Kareol' in Heemstede-Aerdenhout. Samen met zijn jongste broertje Frans ben ik bij hem op bezoek geweest. Alle citaten uit Eddy's persoonlijke notities zijn cursief weergegeven. Op de plaatsen waar gedeelten zijn weggelaten, is dit op de gebruikelijke wijze aangegeven met drie punten tus sen haakjes. Aldus: 28

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 28