Bron Documentatie Robert de Bruin. De voedseldroppings Begin mei 1945 was al dagen lang door dc Engelse zender omgeroepen dat er voedsel uit vliegtuigen zou worden afgeworpen. Tweetalige aanplakbiljetten bevestigden dit bericht. Het Bergense vliegveld was teza men met enkele andere in een overleg tussen Duitse en geallieerde militaire autoriteiten voor droppings geselec teerd. De dropping-zone was op het grasveld met een groot wit kruis gemar keerd. Op 2 mei vond de eerste drop ping plaats! Twintig B-17's wierpen die dag ongeveer 33 ton (1700 pakketten) af. Dit gebeurde tussen 11.45 en 14.00 uur. De toestellen waren van de Amerikaanse luchtmacht (490 en 452 group) en waren opgestegen van Engelse vliegvelden pal west van ons. Op 5, 6 en 7 mei waren er opnieuw droppings, door totaal 70 vliegtuigen, die 110 ton (12.400 zakken) afwierpen. Dit keer waren het B-17's van de 100 en 390 groups. De aanvlieg- en afwerp- hoogte lag tussen dc 60 en 250 meter. Door deze geringe hoogte was recht streeks radiocontact met Engeland niet ntogeli|k. De berichten werden doorge geven via enkele B-17's en P-47's, die op ongeveer 9000 m hoogte vlogen. Voor de verpakking van het voedsel waren kartonnen dozen gebruikt; later meel- of Britse postzakken. Dc inhoud bestond o.a. uit meel, melkpoeder, bonen, thee, chocolade, eipoeder, suiker en blikvlees. Het verzamelen gebeurde door mensen van de PTT, NS, dc politie en het Rode Kruis, de meesten uit Alkmaar. Hun aanwezigheid was met medewer king van de Duitse bezetting georgani seerd. Het vervoer vond o.a. plaats met paardetractie van Van Gend Loos. Bewapende Duitse wachtposten beschermden de dropping-zone. Veel van deze militairen waren in Duitsland alles kwijtgeraakt bij bombardementen door dezelfde vliegtuigen! De angst bij de burgers dat ze wraak wilden nemen was groot. Gelukkig was er in Bergen maar één melding van drie soldaten die op 5 mei met geweren op de vliegtuigen schoten, overigens zonder resultaat. Tijdens de oriëntatievlucht en het aanvliegen van de dropping-zone vlogen de groepen vliegtuigen laag over de wijde omgeving. Voor dc bevolking van de streek was het een schouwspel dat ze nooit meer zou vergeten. E.G. Amerikaanse B-17's boven de Ringvaart van de Bergermeer Een aantal voedselpakket ten kwam terecht in het water van de slootjes die door de Duitsers gegraven waren om het vliegveld onbruikbaar te maken. Na het Amerikaanse bombardement van 4 mei 1944 op het vliegveld van Bergen zijn de res tanten van de gebouwen en installaties in juli van dat jaar door de Duitsers opgeblazen. Maar voor het vervoer van de voedselpakketten leverde dat geen problemen op. 27

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 27