Geallieerde aanvallen op Bergens vliegveld Het vliegveld van Bergen is direct na de capitulatie door de Duitsers in bezit genomen en gereed gemaakt voor de Luftwaffe. Circa 60 geallieerde vlieg tuigen zijn in de oorlogsjaren door in Bergen gestationeerde Duitse jagers neergeschoten. Bij Egmond-Binnen, aan de Vcnnewatersweg, hadden de bezetters een schijnvliegveld aangelegd. Sloten waren bedekt met camouflagemateriaal en er stonden een paar houten vliegtuig modellen. De geallieerden hebben er driemaal bommen op laten vallen. Op het Bergense vliegveld zelf zijn geduren de de oorlog in totaal 26 aanvallen gedaan. Aanvankelijk alleen door de Royal Air Force, de RAF, maar na de oorlogsverklaring van Hitier aan de Verenigde Staten op 11 december 1941 ook door de Amerikanen. Hun eerste grote luchtaanval op het vasteland van Europa vond plaats op 4 juli 1942 en was gericht op vier Nederlandse vlieg velden, t.w. De Kooy, Bergen, Haamstede en Valkenburg bij Leiden. Voorzien van RAF-kentekens ste gen om 07.11 uur twaalf Boston bom menwerpers van de 226e group op van het kleine, met gras begroeide vliegveld je van de Britse plaats Swanton Morley in Norfolk. Men verdeelde zich in vier groepen van elk drie toestellen. Laag vliegend over de Noordzee om met ont dekt te worden vloog men richting Nederland. Helaas werden de toestellen door schepen waargenomen en toen de groepen die Bergen en De Kooy tot doel hadden de kust naderden stuitten ze op hevig luchtafweer. De groep die het vliegveld van Bergen zou aanvallen viel uiteen en in plaats van naast elkaar, zoals gepland, viel men achter elkaar aan. Ondanks hevig afweervuur vloog men laag het doelgebied binnen en liet de bommen vallen. Een van de toestellen werd door het Flak (luchtdoelgeschut) getroffen en stortte neer in het weiland tussen het vliegveld en Het Oude Hof. Een tweede werd boven de Noordzee neergeschoten door een Focke Wulf-190 jager, die van het vliegveld Bergen was opgestegen. Ook bij De Kooy ging een geallieerd toestel verloren. De stoffelijke resten van de bemanningen zijn in 1946 over gebracht naar het Amerikaanse kerkhof in Margraten. Eén Amerikaan op de Bergense begraafplaats Niet lang na de boven omschreven gebeurtenis werd het vliegveld aangeval len door een Boston-III. Het toestel behoorde aan het 107e Squadron van de RAF en was afkomstig van het vliegveld Great Massingham. Het werd geraakt door 20 mm Flak van de 3e leichte Flak Abt.764, opgesteld bij de Bosmolen. De Boston stortte neer op een veld in Egmond aan de Hoef. Een van de vlie gers die de dood vond was flight serge ant Richard Anderson Russell. Hij was 21 jaar en kwam uit Kansas City, Missouri, USA. Omdat Amerika nog niet in de oorlog was toen hij als oor logsvrijwilliger wilde gaan vliegen, nam hij dienst bij de Royal Canadian Air Force. En als zodanig was hij flight sergeant van de RAF-Boston. Omdat hij samen met zijn bemanning was begra ven, werd hij niet overgebracht naar het Amerikaanse kerkhof in Margraten. Voor zover bekend was hij in dat opzicht de enige. Op het geallieerde kerkhof aan de Kerkedijk zijn 252 graven. Hier liggen 182 Britten, 36 Canadezen, 14 Polen, 7 Australirs, 7 Nieuw-Zeelanders, 1 Fransman, 1 Amerikaan, 1 Czech en een vlieger uit Jamaica. Van twee vliegers zijn de naam en de nationaliteit niet bekend; van 33 anderen wel de nationa liteit maar niet de naam. Twee Engelsen waren pas 18 jaar toen ze sneuvelden; de oudste was 40, de meesten waren in hun jonge jaren twintig. De Amerikaan Richard Anderson Russell, een van de velen, velen... E.G. p tri" jr V N UFE: fEV'ETH - 1 'N* M 23

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 23