DE NIEUWSBODE 1939-1946 in woord en beeld Zaterdag 5 Mei 1945 (e Jrg. No. 126 De Duitse strijdkrachten in Nederland, Denemarken en Noordwest-Duitsland heb ben zich onvoorwaardelijk aan generaal Eisenhower overgegeven. De capitulatie is om 8 uur vanmorgen ingegaan. Het gehele agrarische gebied tussen Schoorldam en Alkmaar, dat wil zeggen de Rekerpolder, de Zuurvenspolder en de Sluispolder, was bezaaid met zgn. paalmij- nen. De palen, die 3 m hoog waren en in dwangarbeid in de grond waren gezet, waren horizontaal met elkaar verbonden door een netwerk van draden. Bovenaan de palen waren zeer krachtige mijnen beves tigd. Als een parachutist op een draad terecht zou komen, zou een van de mijnen ontploffen. De koeien liepen er rustig tus sendoor, maar het hooien en ander land- bouwwerk was niet bepaald eenvoudig (foto's Aad Schouten). Strandvonderij tijdens de oorlog! Links Jan Schouten, rechts zijn neef Jacques uit Alkmaar (foto Aad Schouten). De opvolger van Donitz, generaal Friedenburg, de Duitse chef van staf Kinsel en de Duitse opperbevelhebber in Noordwest-Duitsland kwamen Donderdag bij veldmaarschalk Montgommery en verklaarden te willen capituleren voor de Engelsen en Amerikanen. Deze stuurde ze terug met de woorden „Alleen overgave aan Rusland, Engeland en Amerika wordt geaccepteerd Vrijdag keerden cle Duitse lieren terug en ondertekenden hel stuk van onvoorwaardelijke overgave. Montgommery tekende in naam van generaal Eisenhower, Dergelijke, in Engeland gedrukte, blaadjes werden uit vliegtuigen boven bezet Nederland uit gestrooid (gevonden door Jaap Kroon langs de Nesdijk). 22

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 22