1939-1946 in woord en beeld September 1939: mobilisatie. Op 24 augus tus reeds was in Bergen aan Zee het 12e depot bataljon gelegerd, ca. 1500 man dienstplichtigen, de meesten uit Groningen, onder commando van kapitein J.D. van der Waall. Op 1 december werd hun barakken kamp, het 'Taets van Amerongen-kamp' plechtig in gebruik genomen. In Bergen werd het 1e depot bataljon met een sterkte van 4500 man ondergebracht. De soldaten waren grotendeels uit Drente afkomstig. In april 1940 werd op de Vinkenkrocht aan de Breelaan een barakkenkamp geopend door het hijsen van onze vlag. Mevrouw Frieda Rutgers van der Loeff verrichtte de hande ling. Aanwezig waren o.m. de burgemees ter H.D.A. van Reenen en diens vader Jacob van Reenen (eigenaar van het ter rein). In de oorlogsjaren werd het kamp door de Duitsers gebruikt. Het was toen zodanig gecamoufleerd dat het op een bos leek (fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). Mobilisatie 1939. Nederlandse militairen zijn zojuist per stoomtram in Bergen gearriveerd en gaan op mars naar hun bestemming. In het midden het stationsgebouw (foto D. van Berge). Op de eerste oorlogsdag, 10 mei 1940, moesten duizenden Amersfoorters vanwege de drei gende strijd rond hun stad worden geëvacueerd. Ca. 4000 van hen kwamen in Bergen terecht omdat hier veel pensions en vakantiekolonies waren. Ze verbleven er van 10 tot 19 mei. De meeste huizen waren in die periode dubbel bewoond. Uit dankbaarheid voor de gas tvrijheid van de Bergenaren schonk Amersfoort in het voorjaar van 1941 een zitbank bij de linde op de driesprong Hoflaan/Dorpsstraat/Oude Prinsweg. Op de foto zien we links van het smeedwerk burgemeester H. van Reenen met de oorkonde; naast hem een onbekende; daar naast wethouder J. Willekes MacDonald. Achter laatstgenoemde staat in donkere jas de gemeentesecretaris G. Taapke. Verder herkennen we nog links in de lichte jas Jan Hop van het GEB en, over diens schouder kijkend, de notaris mr. A.M. de Lange. Juist links van de boom de gemeente-architect Jan Roggeveen. Rechts zit een delegatie van het Amersfoortse stadsbestuur. Op de achterste rij tweede van rechts: J. Miltenburg (foto D. van Berge). 18

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 18