De Bergense mevrouw Blokker (92) en de oorlogsjaren Jan van Baar I Een interview Mevrouw Blokker-Gerritsen woont op de 'nieuwe' Bergerweg nummer 46. Ze woont nog geheel zelfstandig. Haar gezichtsvermogen is verminderd en haar gehoor beperkt, maar haar geest is ener giek en onverzwakt. In 1926 is mevrouw Blokker met haar man in Bergen komen wonen. Eerst in de Bergernteer, toen op de Doorntjes en tenslotte aan de Kanaaldijk. In de zeventiger jaren ver huisde de familie naar het huidige adres. Haar man Hendrik Blokker overleed in 1986. Aan de Groeneweg "Ik ben op 11 mei 1903 geboren te Sint Pancras als Trijntje Gerritsen. Mijn moeder heette Jannetje de Jong en mijn vader Arend Gerritsen. Mijn ooms waren strijdbare socialisten, maar mijn vader hield zich daar buiten. In 1916 verhuisden we naar de Schermer. Daar maakte ik de Eerste Wereldoorlog mee. Ik ontmoette mijn man en we trouwden. In 1926 betrokken we de boerderij van mijn schoonvader aan de Groeneweg 8 in de Bergermeer. De boerderij noemde ik 'Variatie Amuseert'. Ons bedrijf heeft niet tot volle bloei kunnen komen want in 1937 werd begonnen met de bouw van het vlieg veld Bergen. De bouwkeet kwam pal naast onze boerderij te staan. Honderden grondarbeiders kwamen naar hier en er liepen ook talloze ingeni eurs rond. Alle boerderijen in dit deel van de Bergermeer moesten voor het vliegveld wijken en de boeren moesten hun bedrijf verlaten. Zonder vorm van schadevergoeding. Een andere boerderij was niet direct voorhanden. Mijn man hield boelhuis en we verkochten de vee stapel. Maar het paard was mij te lief om verkocht te worden. Ik bood mee met de hoogste bieder en zo bleef het paard in ons bezit. We hielden alleen nog wat kippen en varkens over. Een geluk was wel dat we voorlopig in de boerderij konden blijven wonen. Mijn man trad in dienst van het vliegveld. Hij ging gasflessen rijden. Zwaar werk en een gevaarlijk karwei op de bevroren grond in de winter van 1938-1939. Het hoofd van het vliegveld, meneer Van Rennes, kwam bij ons in de kost. Toen het vliegveld klaar was, heb ben meneer Van Rennes, mijn moeder en ik het eerste vliegtuigje mogen ont vangen. We hielden onze rokken vast voor de propellers. Prins Bernhard is ook nog op bezoek geweest. Enthousiaste burgers duwden de auto van de Prins het vliegveld op." Mobilisatie "De gemobiliseerde soldaten die op het vliegveld gestationeerd waren, wer den allemaal in de buurt ingekwartierd. Wij kregen ook zes dienstplichtige mili tairen over huis. Tegen 1,00 per dag per persoon als vergoeding voor inkwartiering en voeding. Het waren leuke jongens en ze hielpen met de afwas. Als de soldaten 's nachts wacht moesten lopen, gaf ik ze broodjes mee. In het weekend kwam er familie van de soldaten op bezoek. Dan serveerde ik koffie en koek in de voorkamer. De soldaten gaven mij nog een erenaam. 'De kunstmoeder' noemden ze mij. Dan kochten ze bij ons eieren en leenden een pannetje om ze te bakken. Het gaf de soldaten een huiselijk gevoel. De nacht was voor onze ingekwar- tierden geen pretje. De varkens stonken zo verschrikkelijk dat de militairen, die op de hooizolder sliepen, met gasmas kers op de nacht doorbrachten. Na een paar schandalig drukke maanden, zijn de soldaten verhuisd naar de kazerne op het Zevenhuizen in Alkmaar, vlak bij het oude postkantoor. Een nieuwe stap in een donkere tijd "Onze boerderij stond het dichtst bij de toegang naar het vliegveld en bleef het langst gespaard. Maar tenslotte moesten ook wij wijken. Wij hadden de keus uit drie huurhuizen. Op 11 novem ber 1939 verhuisden wij naar een bur gerhuis op de Doorntjes. Het huis op de Doorntjes heette "Flierefluiter". Een half jaar later betrokken we met onze dochters Sieuwtje (16) en Janna (13) een boerderij op huurbasis met 17 hectare land aan de Kanaaldijk-Noord. Een paar dagen later brak de oorlog uit. De Duitsers bombardeerden het vliegveld in één keer plat. Met de komst van de Duitsers wer den wegen afgesloten, werden scholen gevorderd en moesten mensen hun woning verlaten. De vijand trok in de mooiste huizen van Bergen. Toen reali seerden wij ons: Wat boften wij met onze boerderij! We moesten wel veel geld opnemen om weer opnieuw te kun nen beginnen, maar we hadden weer vee. Koeien en schapen. Wat een heerlijk gevoel. We traden een donkere tijd binnen. In de zomer van 1941 kwamen hier eva- cuées uit Den Helder. De familie Smits. Later in de tijd begonnen de Duitsers paarden van de boeren te vorderen. Mijn man werd in de Breelaan bij 'Duinvermaak' aangesproken. Maar ons 14

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 14