Bergen in de jaren '40-'45 Burgers vah BGrgcn, Nu ook dit gedeelte van ons Vaderland ls bevrijd en vrij na bijna vijf Jaren van scheiding ons herenigd vreten met ons Koningshulo, la het mij een diep geyocldc- behoefte ook van de ze plaats te herdenken 1g talrijken, die ook uit do gelederen der B, S. voor Vaderland en Oranje zijn gevallen en die de ochtend der bevrijding niet hebben mogen beleven; ook gaan onze gedachten uit naar die-genen, die zich in vijandelijke gevangen schap bevinden. Mogen zij met de velen, die nog in het neergesla gen Duitsland waren tewerk gesteld, Bpoedig in de oohoot hunner familie terugkeren. Ik vertrouw, dat gij zult medewerken, opdat ik de mij opge dragen taak - het bevorderen der orde en de rust in de gemeente en het uitvoeren van die maatregelen, welke een spoedige terug keer naar normale verhoudingen moeten bewerkstelligen- kan vol brengen. Leve d6 Koningin» Leve het Vaderland Leve de Binnenlandse StrlJdkrachtGn! Bergen N.H. Mei 19^5 de Plaatslijko Commandant w.g, A van Ulscn, De eerste jeeps en trucs van de Canadezen op de Breelaan bij de Ruinekerk (Foto D. van Bergen). hoek Jan Oldenburglaan. - Jaap van Domselaer, een talentvol dichter, zoon van de componist J. van Domselaer van de Natteweg, verliet Bergen even na 1943. Hij woonde ander half jaar in Amsterdam maar wilde naar het inmiddels bevrijde zuiden. Bij zijn overtocht in 1945 over de Biesbosch werd Jaap van Domselaer doodgeschoten. - De heer A. Schalkwijk, directeur van de Autobusdienst Bergen-Alkmaar, werd op een onbekend tijdstip gearres teerd wegens hulp bij illegale activitei ten. Hij werd overgebracht naar de 'Ortskommandantur' in Huize Voorhout aan de Kennemerstraatweg te Alkmaar. De spanningen werden hem te machtig cn hij overleed aan een hartaan val. - Bernardus Min, geboren 12 juni 1913 te Bergen, werd op 4 september te Vught gefusilleerd. De artistiek begaafde Ben Min was samen met Dirk Dekker op het eind van dc zomer van 1943 (na te zijn verraden) gearresteerd wegens het in bezit hebben van een radiotoestel. Op weg naar de Weteringsschansge- vangenis wisten de beide Bergenaren tij dens de tramrit door Amsterdam aan de aandacht te ontsnappen. Dirk Dekker werd spoedig opnieuw ingerekend (en kreeg zes weken celstraf), maar Ben Min bleef buiten bereik van dc bezetter. Hij dook onder in Amsterdam. Later na een bezoek aan Bergen viel hij alsnog in Duitse handen. Hij werd opgesloten in het interneringskamp te Vught (sinds 1951 is in het gebouw de jeugdgevange nis Nieuw Vossenveld gevestigd). Op 4 september 1944 stond Bernardus Min met 317 medegevangenen voor het vuurpeleton. - In de maand oktober van 1944 sneu velde de Bergenaar Jan Waker. De verte genwoordigerjan Walter, geboren op 28 april 1911 te Alkmaar en gehuwd, woonde in de Nassaulaan. Hij was als lid van de Stormtroepen betrokken bij de wapendroppingen in West-Friesland. Jan Walter vond de dood bij het Drama op boerderij Houtlust in de Schermer op 11 oktober 1944. De steen op het kerkhof aan de Kerkedijk (waarop ook de naam van Jan Martin) herinnert aan de dood van dc gevallen verzetsman Tan Walter. - Op 25 oktober 1944 verscheen er in Bergen en omstreken een zogeheten 'Bekanntmachung' met de volgende tekst: "Wegens herhaalde plundering werd op 25 oktober 1944 in Bergen een Nederlandse staatsburger standrechtelijk doodgeschoten." De Nederlandse staats-

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 12