Bergen in de jaren '40-'45 Om de invasies met landingsvaartuigen te verhinderen, hadden de Duitsers palen in de vloedlijn gezet. Bij hoog water waren ze niet zichtbaar. Op de voorste paal is een mijn bevestigd (Fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). Waterman, Kitty, die geen Joods uiter lijk had, kwam ook normaal op straat en hielp zelfs met het rondbrengen van de Duitse kranten. Op een bepaald moment werd de heer Vrasdonk bij een razzia opgepakt en weggevoerd naar Duitsland. Hierop kwam de zoon, David Waterman, onder zijn nieuwe naam 'Piet Kievit' over huis bij de fami lie Sijpheer. Ook Kitty Waterman kreeg na enige tijd onderdak op de Notweg. - De Joodse familie de heer en mevrouw Vet en hun zoontje vonden een thuis bij dc familie Sijpheer-Breedewoud. De heer Vet was kleermaker en wilde per se zijn arbeid voortzetten. Onder de gege ven omstandigheden bleek dit onmoge lijk. Hierop keerde het gezin Vet terug naar een schuiladres in Amsterdam. - Na het vertrek van de moeder en tante van de dertienjarige Hanny kregen de heer en mevrouw Sijpheer de Joodse kinderen Bob en Anita Citroen over huis. Hun vader en moeder zaten bij Auk Postma in de Jan Oldcnburglaan ondergedoken. Bob Citroen hield zich bezig met het ontvangen van radiobe richten uit Engeland van de BBC en Radio Oranje. Het vergaarde nieuws werd opgenomen in het illegale blad De Waarheid (editie Kop van Noord- Holland) dat ten huize van de familie Sijpheer werd gedrukt, en in het plaatse lijke illegale blad 'De Duinstreek'. - De familie S.J. Boon van de Teugelllaan hoek Kanaalweg te Schoorl verleende gastvrijheid aan de Joodse Hclderse familie Grunwald- Frankenberg. Na deze onderduikperio de dook de famdie Grunwald in Alkmaar onder. - Freek Gronert, instrumentmaker bij de PTT, verborg Joodse landgenoten en andere onderduikers in zijn woning aan de Van Borsclenlaan. In mei of juni 1944 werden de heer en mevrouw Gronert verraden. Freek Gronert kon zich nog net verschuilen toen de Sicherheitsdienst arriveerde. De onderduikers (onder wie Hein Elte uit de Snaarmanslaan te Alkmaar) werden gearresteerd. Het gezin Gronert dook hierop onder in de Zaanstreek. - Nico Sluijter van Breelaan 69 te Bergen, eerder gesignaleerd als bestuurs lid van dc Bergense Nederlandse Unie, viel wel in handen van de SD. Op 21 maart 1944 doorzochten Landwachters zijn evacuatieadres aan de Nassaulaan 12 te Alkmaar. Sluijter, zijn moeder en een bij hen inwonend Joods meisje werden gearresteerd. Het meisje werd op trans port gesteld, zijn moeder vijf maanden vastgehouden. Sluijter zelf belandde in het kamp Vught. Daarna volgde trans port naar het concentratiekamp Dachau. Nico Sluijter zat in een zogeheten Pfarrerkamp (kamp voor seminaristen en geestelijken). Hij overleefde het con centratiekamp en werd na de oorlog een actief lid van het Voormalig Verzet Nederland. Decision-Day De landing van de Geallieerden in Normandië op 6 juni 1944 betekende voor Bergen een grote ommekeer. De invasie had veel zuidelijker plaatsgevon den dan dc Duitsers hadden gedacht. De stellingen werden verlaten en eenheden spoedden zich zuidwaarts. Met het overhaaste vertrek van de in Bergen gelegerde Duitse troepen kwamen weer tientallen woningen vrij. Met als gevolg dat vele Bergenaren hun huis opnieuw betrokken. Nadat alle bruikbare Duitse solda ten naar het front waren afgereisd, kwa men er in korte tijd allerhande nationali teiten (Georgiërs, Osseten, Turkestaniërs) voor in de plaats. De positie van deze voormalige Sovjet-mili tairen was niet te benijden. Voor hen gold de 'keuze' óf het Duitse leger die nen óf de kogel. De sterk vertegenwoor digde Georgiërs, die eerder in Santpoort hadden gezeten, stonden in regelmatig contact met de verzetsgroepen aan de kust. Zij bezorgden het verzet menig wapen. Toen de kwestie speelde dat ook zij aan het front zouden worden ingezet, deserteerden velen van hen. Evacuatie fase-II Ondanks het vertrek van 'Wehrmacht'eenheden volgde op 18

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 10