Anthonie van Zurck, René Descartes Sjoerdjan Schaper en het Oude Hof Wie mevrouw Van Reenen-Völter's 'De heerlijkheid Bergen in woord en beeld' heeft gelezen, weet dat Anthonie 'Studler' van Zurck, Bergen's meest vermaarde heer, een kennis van de grote Franse filosoof René Descartes is geweest. Op pagina 54 van de tweede uitgebreide druk van haar bekende boekje lezen we: '(Van Zurck) moet een man geweest zijn vol belang stelling voor alles wat er geschiedde, dit blijkt ook uit zijn omgang met de wijsgeer Descartes, die tot 1649 enige jaren in Egmond aan de Hoef woonde'. Deze summiere vermelding prikkelt de nieuwsgierigheid. Hoe was de Fransman Descartes in Egmond beland? En is er over zijn contact met Van Zurck meer aan de weet te komen7 Ik stel in deze dingen belang, omdat ik onderzoek doe naar de ontstaansge schiedenis van het door Van Zurck aangelegde Oude Hof. Ik heb ontdekt dat de tuin van het Oude Hof volgens nauwkeurig bepaalde, meetkundige ver houdingen is aangelegd. Deze verhoudin gen blijken hoe beschrijf ik elders een muzikale samenklank, een akkoord, te representeren. (Het is in de architectuurgeschiedenis bekend dat zeventiende-eeuwse, classicistische gebouwen aan de hand van ronde ver houdingen zijn ontworpen. Of soortge lijke principes ook in tuinontwerpen werden toegepast, is nog nauwelijks onderzocht.) Maar wat heeft dit alles met René Descartes te maken? Descartes, als filosoof, zocht naar een methode om natuur en wereld uitsluitend met behulp van de rede te doorgronden. Hij was van mening dat zo'n methode op wiskundige beginselen gebaseerd zou moeten zijn. Ook de muziek had Descartes' belangstelling. Al op tweeëntwintig-jarige leeftijd schreef hij een verhandeling over muziektheorie. Het is daarom verleidelijk om te veronderstellen dat het contact met de wiskundig en muziektheoretisch be gaafde Descartes Van Zurck ertoe geïnspireerd heeft om de tuin van het Oude Hof volgens muzikaal-meetkundige principes te laten aanleggen. Descartes kwam in 1618 voor het eerst naar Nederland, om een jaar lang als vrijwilliger in het leger van prins Maurits te dienen. Daarna zou hij tien jaar door Europa trekken. Aangetrokken door het vrije geestelijke klimaat in de noordelijke Nederlanden het was de Gouden Eeuw besloot Des cartes zich hier in 1629 te vestigen. Hij onderhield een levendige briefwisseling met vrienden en geestverwanten. In 1633 is in Descartes' correspon dentie voor het eerst van de latere heer van Bergen sprake. Anthonie Van Zurck, de zoon van een Amsterdams koopman van Antwerpse afkomst, trad op als vertrouwd tussenpersoon, naar wie voor Descartes bestemde brieven Enkele jaartallen 1596 René Descartes geboren 1607 Anthonie van Zurck te Antwer pen geboren 1629 Descartes vestigt zich in Neder land 1636 Van Zurck studeert in Leiden 1641 Van Zurck koopt de Heerlijkheid Bergen Van Zurck in de adelstand ver heven 1642 Voorbereidingen voor de bouw van een nieuw Herenhuis, het Hof 1643 Eerste aanplanting in de lusthof 1650 Descartes overlijdt in Zweden 1660 Voltooiing van de twee zijvleu gels van het Herenhuis; de familie betrekt het Hof 1666 Studler van Zurck overlijdt in Bergen werden toegestuurd. Hij was toen on geveer 26 jaar. de filosoof tien jaar ouder. Het volgende levensteken vernemen we drie jaar later, Van Zurck was in middels getrouwd en studeerde rechten aan de universiteit van Leiden, in welke stad het echtpaar ook woonde. Descartes roept de bemiddeling van de staatsman, musicus en dichter Con- stantijn Huygens in om Van Zurck een jachtakte te bezorgen. (De jacht was in die tijd nog een adellijk voorrecht, voor een heel enkele burger werd een uitzondering gemaakt.) Uit deze be langstelling voor de jacht, die hij samen met sleur Descartes beoefende, blijkt al iets van de aristocratische pretenties die Van Zurck later aan de dag zal leggen. Steeds was het hem er om te doen zich distinctie te verlenen. Met dat oogmerk heeft hij zich na zijn dertigste de tweede naam 'Studler' aangemeten, waarvan de herkomst vooralsnog volkomen duister is. In de familie Van Zurck kwam hij in elk geval niet voor. Descartes liet zich tijdens zijn lange verblijf in ons land door twee beroemde Nederlanders portretteren. Links, in olieverf op paneel (ca. 1648) door Frans Hals (1580-1666), rechts een portret door Jan Lievens (1607-1674). 5

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 7