Van de boekenplank het jaarlijksch schoolfeest door de drie hoogste klassen der openbare school weder doen vieren. Het feest bestond ditmaal in een rijtoer naar IJmuiden en werd begunstigd door een heerlijk weder. Het plan bestaat om den 19e het tweede gedeelte te doen vieren door de leerlingen der laagste twee klassen, welk feest te Bergen zal gegeven worden.» 19 juni «Te Kampen is voor apothekersbedien de geslaagd mej. E.C. van de Velde alhier.» 21 juni «De vereeniging 'Schoolbond' alhier kan dit jaar weder met genoegen op haar werk terugzien. Kon ze den 1 I de leerlingen der hoogste drie klassen der openbare lagere school een rijtoer laten doen naar IJmuiden, den 19 vier den de leerlingen der beide laagste klassen een feestje te Bergen. Van dit feest was zeker voor de kleinen de tombola zonder nieten het glanspunt. Hel geheel is weder uitstekend ge slaagd, dank zij de goede zorgen van hen, aan wie de leiding was toever trouwd.» 23 juni «Een vader met 7 zoons is zeker niet zoo zeldzaam, maar een zoodanig acht tal tegelijk op hetzelfde weiland te zien maaien, is toch nog al opmerkens waard. Den 17e kon men in het land van den heer Jac. Oldenburg, K. Min met zijn 7 zoons zien maaien. De photograaf v.d. Aa uit Alkmaar heeft van dit familietafereeltje eene opname gedaan.» 28 juni «Een ingezetenen, lijdende aan zwaarmoedigheid, heeft zich door ophanging van het leven beroofd.» 23 juni 1895: Klaas Min en zijn zonen hooi maaiend in het Oudburg voor Baas Jan Oldenburg. Van links naar rechts: NardusJaapKlaas, Tienus, Dirk, Sijmen, Ide en vader Klaas. Op de achtergrond de duinen van Aagtdorp (fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). Gids voor historisch onderzoek in Noord-Holland. Deze keer uw aandacht voor een boek dat wegwijs maakt als u zélf uitgaat op lokaal-historisch onderzoek. Deze gids voor historisch onderzoek maakt de lezer in het eerste gedeelte duide lijk wat zoal bij het onderzoek komt kijk- en. De systematische aanpak is hierbij van groot belang, waarvoor dit boek een goede handreiking biedt. Tal van zaken komen uitgebreid aan de orde, zoals het opzetten van het historisch onderzoek, het systema tisch ordenen van de gegevens, lite ratuuronderzoek en het archiefonder zoek. Bij dit laatste hoofdstuk wordt ook ingegaan op de organisatie van het archief- wezen en de toegankelijk heid van de archiefbronnen. Met een resumé van veel geraadpleegde archieven wordt dit hoofdstuk afge sloten. Andere historische bronnen in de vorm van b.v. kaarten, tekeningen, foto's, kranten en bodemvondsten komen in de gids ook aan bod, met vermelding van de relevante litera tuur. De verklarende woordenlijst voor allerhande 'archieftermen en - begrippen vormt, met de adressen van de Noordhollandse archiefdien sten, een uiterst bruikbare informatie bron. Het tweede gedeelte van de gids be vat het bronnenoverzicht, alfabetisch gerangschikt naar de huidige gemeenten in Noord-Holland. Van elke gemeente is een thematisch overzicht van de verschillende archiefbronnen, met vermelding van jaartallen. Met behulp van dit over zicht kan in één oogopslag worden vastgesteld welke bronnen kunnen worden geraadpleegd voor historisch onderzoek. Het plaatsnamenregister completeert de bruikbaarheid van deze uitgave. Kortom, een must voor elke historiezoeker! De gids, die is samengesteld door mw. drs. K.W.J.M. Bossaers, kan tele fonisch besteld worden bij de Stichting Regionale Geschiedbeoefe ning te Haarlem (023-318436). De prijs bedraagt 20. Voor porto- en administratiekosten wordt 7 in reke ning gebracht. ISBN-nummer: 90-802023-1-1. A.A.Veer 4

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 6