Bergens Nieuws 100 jaar geleden A.A. Veer Boelhuis te Bergen Berichten voor u opgezocht in de Alkmaarsche Courant van 1895, januari t/m juni Boerengoed en Gereedschap. Advertentie n. floutveilïng te Bergen, Opnieuw treft u hierbij de oogst aan van een halfjaar nieuws uit ons dorp. Een gemeenschap van 1470 inwoners waar het woeden der wereld aan voorbij schijnt te gaan. Opnieuw is het 'nieuws' van een muziekuitvoering een rijke inspiratiebron voor de redacteur. De overige berichten nemen beduidend minder plaats in. 6 januari «De nieuwjaarscollecte voor behoeftige ingezetenen heeft alhier opgebracht ruim 245,—, welk bedrag onder 74 huisgezinnen is verdeeld.» «Voor de betrekking van vroedvrouw alhier hebben zich 9 sollicitanten aangemeld.» 11 januari «In 1894 zijn aan het Rijkstelefoon kantoor alhier 564 berichten ver handeld. In 1893 bedroeg dit aantal 483.» 13 januari «Den lOen gaf het alhier bestaande mannenkoor, met medewerking van het tevens hier bestaande meisjeskoor, beide onder leiding van den heer P.van Hoorn, eene zanguitvoering in de kolf baan van den heer W.Veenhuijsen. Met voldoening kunnen directeur en leden op dien avond terugzien, daar de uitgevoerde zangstukken voor mannen-, meisjes- en gemengd koor door het talrijk opgekomen publiek zeer gunstig werden ontvangen. Niet minder was dit het geval met de tot slot gegeven operette 'de IJsjonkvrouw' in 5 tafereelen. Het langdurig applaus bij het einde gaf aanleiding tot de herhaling van het laatste tafereel. Neemt men in aanmerking den korten tijd - nog geen twee jaar - dien deze vereeniging bestaat, dan komt men tot de overtuiging dat hier ferm en met ernst wordt gewerkt. Den heer J. Francken komt een woord van lof toe voor diens accompagnement op de piano bij de uitvoering der operette. Met dankbaarheid erkent de vereeni ging ook de welwillende hulp die zij van andere personen mocht onder vinden. In dit opzicht is thans wederom gebleken, dat door samenwerking zelfs op een dotp wel wat goeds tot stand gebracht kan worden.» 16 januari «Vermeldden wij reeds het gunstig succes, dat Bergens mannen- en meis jeskoor onder leiding van den heer P. van Hoorn met de uitvoering op 10 januari behaalde, de tweede uitvoering op 13 januari in de kolfbaan van den heer W. Veenhuijsen met hetzelfde programma voldeed evenzeer. De vrees van sommige leden, dat door de on gunstige weersgesteldheid en de slechte wegen - op sommige plaatsen lag de sneeuw voeten hoog - de opkomst van het publiek niet zeer groot zou zijn. werd niet bewaarheid. Een talrijk publiek, waaronder velen uit naburige gemeenten, woonde de uitvoering bij. Door herhaald applaus gaven de aan wezigen hunne voldoening over de uit voering der verschillende nummers te kennen. 'Na gedaan werk is het goed rusten', zegt men. Geen wonder dus, dat de leden van het koor na afloop nog eens bij elkander schoven, om nog een uurtje - dat voor velen nog al rekbaar bleek - in elkanders gezelschap door te brengen. Het publiek toonde ook volstrekt geen haast te hebben. Men bleef zitten onder gullen lach en scherts en het zingen van menig vader- landsch lied. Eene welverdiende hulde werd den directeur door den heer Francken toegebracht, die nog lang den dirigeerstok in handen van den heer Van Hoorn hoopte te zien.» 18 januari «De gemeenteraad benoemde de 11e tot vroedvrouw mej. Hoogvorst te Oudesluis en tot lid van het algemeen armbestuur den heer J.H. Meijer, alhier.» 20 januari «Op 1 januari 1895 was het zielental dezer gemeente 1470 tegen 1475 op 1 januari 1894. Uit de gemeente vertrok ken 128 personen en overleden er 14. Er vestigden zich 108. terwijl het aantal geboorten 29 bedroeg. 11 huwelijken werden gesloten.» 25 januari «Door de leden van het onderling vee fonds werd in de vergadering van den 22, in de plaats van wijlen den heer J. Helder, tot directeur gekozen de heer D.J. Govers, Alkmaar en tot secretaris de heer Jb. Swaan Jbz., Bergen.» 20 februari «Den 16e, 's avonds ongeveer 9 uur, ontstond door eene onbekende oor zaak brand in het huisje, bewoond door J. Keppel. De bewoners waren niet in de gelegenheid veel van den inboedel te kunnen redden. Alles was verzekerd.» 7 april «De gemeente bezit thans een uit ingezetenen vrijwillig gevormd vast brandweercorps van 27 leden.» ten huize van den beer C. BIJPOST, in de BERGER- MEER op Woensdag 24 April 1895 's morgens ten 9 nre van 7 Kalf koeien 2 Geldekoeien 1 Zomerkal ver, 8 Pinken, 2 Overbonderseemge Kalven, 2 Oonschapen met lammeren 1 bruin Mer- riepaard 19 kippen en 1 haan 1 Tilbnry 1 Boeren wagen met veeren schamel, 1 Driewielde kar met ierbafe en bekken. Een en ander zoo goed als nieuw. Notarie GOÜVERNE. 19 mei «In de vergadering der vereeniging 'Schoolbond' op den 16 gehouden, werd het aftredend bestuurslid, de heer G.G. van der Lippe, tot eerelid der vereeniging benoemd. Tot bestuurslid werd gekozen de heer W. Veenhuijsen. Besloten werd den 11 juni met de leer lingen der hoogste drie klassen dei- openbare school een rijtoer te doen naar IJmuiden, terwijl voor de jongere leerlingen een feestje te Bergen bereid zal worden.» 2 juni «Den 30e werd alhier het deelbroods- feest weder op de gebruikelijke wijze gevierd. Aan ruim 300 kinderen werd een brood uitgereikt.» 14 juni «De vereeniging 'Schoolbond' alhier heeft den 1 le het eerste gedeelte van om contant geldop Donderdag den 14 Februari 1395, '0 morgens ten 10 nre van 64Ï k 70 {Parkets extra mwaar elke» ea berkea hakhaat, liggende gehakt aan het Kromlaaotje. 3

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 5