Van de voorzitter Ten geleide Onze Kroniek heeft gelukkig vele attente lezers. Door één van hen werden we op de vingers getikt naar aanleiding van de foto van de na-oorlogse Noodraad van Bergen die op bladz. 12 <nr. 2 - november 1994) werd afgedrukt. Met name werden we gecorrigeerd over W.C. Mol die in de tekst werd genoemd. Er stond: W.(Wieger)C. Mol. Dit nu was, zo merkte onze criticus humoristisch op, op de rand van geschiedvervalsing(l). In werkelijkheid heette de afgebeelde heer: Wilhelmus Cornelis Mol. Hij woonde destijds aan de Doorntjes. We zijn thans meer dan ooit op onze hoede, maar blijven doorgaan zoveel historische détailgegevens als mogelijk in de artikelen en bijschriften te verwerken. Voor ons geldt: 'de gegevens zijn met zo groot mogelijke zorgvuldigheid gecontroleerd, maar ze komen voor een deel uit mondelinge overlevering'. Dit alles mag u echter niet weerhou den ons uw commentaar te geven. De redactie 1995, historisch bezien een belangrijk jaar. 50 jaar herdenking van onze bevrijding. Een feit dat we niet zomaar voorbij wilden laten gaan. Een groot gedeelte van de inhoud van onze 'Bergense Kroniek' zou hiermee gevuld gaan worden, hetgeen enigszins ten koste zou gaan van onze normale berichtgeving. Op het juiste moment echter kwamen we een gulle gever tegen die anoniem wilde blijven, maar die ons een geheel apart themanummer aanbood en nog wel in 4-kleuren druk; een aanbod dat onze gehele jaarbe groting te boven gaat. Ons lid en tevens grafisch ontwerper Gustaaf Verburg heeft dit themanummer nr. 1, dat geheel gewijd is aan de oorlog 1940-'45 en de bevrijding, weer belangeloos van een fraaie vormgeving voorzien. Beslist een exemplaar om goed te bewaren! Er is nog meer goed nieuws te vermelden. Op het moment dat u deze Kroniek leest hebben we ons 750e lid welkom geheten. In de 'Duinstreek' heeft u dit uitvoerig kunnen lezen. Om in de toekomst echter financieel onafhankelijk te kunnen voortbestaan moeten we streven naar 1000 leden. Vandaar dat we, als bestuur van uw vereniging, hierbij een persoonlijke oproep aan een ieder van u doen. We zouden zo graag willen dat u de Nieuwsbrief die u bij deze Kroniek aantreft, goed wilt lezen en de bijgesloten folder gebruikt om die aan een kennis, broer, tante, buurman, vriend, etc. etc. wilt geven, zodat deze zich op kan geven als lid van onze vereni ging. Als bestuur doen we echt ontzettend ons best om meer nieuwe leden te winnen, maar we kunnen natuurlijk nooit tegen alle leden op als die proberen een nieuw lid te vinden. We vertrouwen op u! Verder vind ik het een eer u te kunnen melden dat we samen met het Gemeente Museum Het Sterken- huis een Bevrijdingstentoonstelling hebben kunnen organiseren. Meer informatie hierover heeft u kunnen lezen in onze vorige Nieuwsbrief en in deze Kroniek op bladz. 24. Ten slotte nog meer goed nieuws, maar u zult het al wel gemerkt hebben: de 'Bergense Kroniek' ziet er druktechnisch een stuk beter uit. De twee nummers van vorig jaar werden - met uitzondering van de omslag - door middel van fotokopiëren gereproduceerd. Daarbij verloren niet alleen oudere foto's en ansichtkaarten sterk aan duidelijkheid, maar ook recent gemaakte opnames gingen er in helderheid op achteruit. Nu we door de toename van ons ledental een grotere oplage nodig hebben, bleek er in het kostenplaatje een omslagpunt te zijn bereikt en werd drukken verhoudingsgewijs goed koper. Met als voordeel een grotere kwaliteit, niet alleen van de foto's en illustraties, die voor een historisch tijdschrift zo belangrijk zijn, maar ook van het letterbeeld. Bij deze nogal ingrijpende wijziging in de reproduktiemethode van onze Kroniek hebben we steun gekregen van een van onze leden, Teun van Wijk, graficus. Hij zal ook de produktie van de komende nummers verzorgen. Job Hardeman

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 4