Een van de woningen aan de Kruisweg die Coenraad Bogtman 'bouwde'. Links erachter is een van de tennisbanen zichtbaar die achter de huizen liggen. In vroeger dagen werden ze 's winters ten behoeve van de nodige ijspret onder water gezet (foto Trees Staarink-Bruinsma). Tine Bogtman, verkleed voor een balmasqué op de bevroren vijvers rond 'Het Oude Hof'. familie kwam dan bij elkaar. Ik kreeg eens een ijzeren poppeledikant, en altijd een mooie pop. Ook Sint Maarten was een groot feest voor ons. 's Zomers gingen we naar het strand, met de fiets of met Bello. Als we wihlen zwemmen werden we met badkoetsjes tot de vloedlijn gereden. We droegen bad pakken met pijpen en mouwtjes, maar door bijna iedereen werd alleen maar 'gepootjebaad' op de terugweg een ijsje van 5 cent bij 'de Franschman'. Met Pasen mochten kinderen eieren zoeken in de tuin van het burgemeesters huis, 'Huize Kranenburgh'. Toen ik groter werd gingen we met hele groepen vrienden en vriendinnen dansen in 'De Rus'. In bedrukte voile jurken met bloempatronen. Er was een platform, er omheen bloembakken, en natuurlijk een orkestje. Toen ik een jaar of 17 was leer de ik mijn man kennen, John Willekes Mac-Donald, die in 1912 geboren was bij Djokjakarta in Indonesië. Ik leerde hem kennen op 'onze' tennisbaan. Zijn ou ders woonden op 'De Zandhoeve' aan de Duinweg naar Schoorl. De eerste steen voor het huis was in 1925 gelegd door de grootvader van mijn man, lsaac Willekes MacDonald voor zijn zoon, die net als mijn man John heette. De ouders van mijn man zijn in 1926 naar Nederland gekomen. Mijn schoonvader had als directeur op de suikerfabriek 'F.Medari' bij Djokjakarta gewerkt. Zo kwam ik op 'De Zandhoeve'Een mooi huis. Vooral de biljartzaal had een prachtig uitzicht over de duinen. Et- werden veel feesten gegeven. In de ach terzacil lag parket, de balustrade werd met bloemen versierd en er werd muziek gemaakt. Mijn schoonvader kon prachtig piano spelen en er kwamen studentenor kestjes. Als er in Rotterdam een schip aanmeerde, vroegen mijn schoonouders de Indische bemanning - Javanen in klederdracht - naar Bergen te komen. Er werden rijsttafels gekookt en alle Indi sche kennissen werden uitgenodigd. Mijn schoonvader is wethouder geweest en waarnemend burgemeester tijdens de ziekte van de heer Van Reenen. Ook heeft hij de Oranjevereniging opgericht. Lang hebben ze niet op 'De Zandhoeve' gewoond: bij de beurskrach op Wallstreet in 1929 verloren ze veel geld. Mijn schoonvader belde me eens op en zei: "Tine, ik heb de hele boe! verkocht, we gaan in de chauffeurswoning wonen". Mijn man is in 1939 in Deventer afge studeerd in Koloniale Landbouwkunde. We trouwden en vertrokken naar Indone sië. In de jaren vijftig zijn we teruggeko men naar Bergen" 23

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 25