Toen Nu Toen Het pand Kerkstraat 5 is van oor sprong een kleine stolpboerderijeen van de weinige overgebleven boerde rijen in het dorpscentrum, daterend uit de tweede helft van de 19e eeuw. Omstreeks 1910 werd het huis be woond door de dames Aghina, later was het een winkel/woonhuis van J.T. Busker (foto-archief Piet Mooij, Bergen NH). Thans is in het pand de zaak van Wolfs/Familux gevestigd. Van de dak kapellen is alleen die aan de voorzijde nog authentiek van vorm en kleur (Zaans groen). (Foto Trees Staarink- Bruinsma). C De 'dikke boom' aan het begin van de Hoflaan. De uitgever van deze ansichtkaart, L.H. Grootegoed, zette er de titel ook in Esperanto onder: Sub Tilio (Filio is een drukfout). Het jaartal herinnert eraan dat deze linde in 1643 door Studler van Zurck als eerste boom bij het Hof werd geplant (zie ook bladz. 7). Circa 20 jaar geleden werd de boom door een nieuwe vervangen. Links, waar rond 1903 het café Dorpszicht was, zien we het café met thee tuin 'Onder de Linde' van Bieren broodspot. Het brandde in 1937 af en werd vervangen door de pottenbak kerij van Ruiter. In 1949 vestigde D. W. Pastoor er zich als opticiën. Rechts van de boom stond rond 1903 nog een boerderij. In het woonhuis had Hein Kuijs later een schoenmake rij. Kees Zwakman had er een kruide nierswinkeltje achter. Maar in 1912 werd er in opdracht van bakker J. Vader een winkel met woonhuis gebouwd, zoals de ansichtkaart laat zien. In 1938 werd het de broodbakkerij van W. Kleyberg. In 1957 kocht de heer J. Schrama het pand; het werd een banketbakkerszaak/lunchroom met automatiek en later Schrama's Café- Res-taurant 'De Dikke Boom'. Ook werden er een tijdje Chinees-Indische maaltijden geserveerd. In 1982 vestigde Gerard Hoogland in het pand een interieurverzorgingszaak (rechterfoto: Trees Staarink- Bruinsma). 'BERGEN-<(9-H ONÖEVÖ>E LINDE. "SUB FILIO 1643, 21

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 23