de 'Van Reenen-Servituten' Jacob van Reenen overleed in 1951 en zijn erfgenamen verkochten 'Het Oude Hof, 'Kranenburgh' en een groot aan tal terreinen in de kom van het dorp aan de gemeente. Bestemmingsplannen en gemeenteverordeningen namen meer en meer de taak van de servitu ten over. Zoals wij hierboven al zagen is ieder servituut aan een 'heersend erf gebon den. Er waren in onze gemeente drie heersende erven, ieder met hun eigen groep van dienende erven. Hoe is het hiermee verder gegaan? Het belangrijkste heersende erf was het huis met terrein 'Kranenburgh'. Dit beheerste het grootste deel van de bouwterreinen in Bergen Binnen. Maar nadat de gemeente dit perceel had aangekocht, heeft zij van de bevoegd heid als heersend erf nooit meer ge bruik gemaakt. Het gemeentebestuur kon voldoende uitkomen met haar eigen verordeningen. Nu aldus al meer dan 40 jaren van het servituut geen gebruik meer is gemaakt, mogen wij ervan uitgaan dat de gemeente deze rechten heeft prijsgegeven en dat deze groep servituten dus is uitgedoofd. De We-eeuwse boerderij op de hoek Van Reenenpark/Kastanjelaan, ooit bekend als 'Pension 't Hoekje'. Het werd in 1912 als 'heersend erf' aangewezen (fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH Voor de bouwterreinen in Bergen aan Zee was de dienstwoning Kerk straat 1 -3 aldaar het heersende erf. Zoals bekend hadden de Van Reenens hun belangen in Bergen aan Zee on dergebracht in de Bouw Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee NV (later BV) afgekort als BEM. Als di rectie van deze maatschappij hebben zij ook na de oorlog nog wel een enkele maal gebruik van de servituten ge maakt, maar veel had dit niet meer te betekenen. Bijna de helft van alle huizen in Bergen aan Zee was immers door de bezetter afgebroken voor de aanleg van de 'Atlantikwall' en na de bevrijding waren hun terreinen ten behoeve van de wederopbouw ontei gend; door die onteigening waren de servituten op die terreinen vervallen en daarmee was de macht van de BEM tot de overgebleven helft van het dorp beperkt. Toen een twintigtal jaren geleden de Van Reenens hun belangen in de BEM verkochten aan een pro jectontwikkelaar, heeft deze nooit meer een beroep op de servituten gedaan en het ziet er dus naar uit dat ook voor Bergen aan Zee aan het servituten- regiem een einde is gekomen. Aangescherpte servituten Maar voor het Van Reenenpark en omgeving ligt het anders. Hier bevond zich vroeger een renbaan, die tot 1911 in bedrijf is geweest. Heel het gebied, dat zich uitstrekt van de tegenwoordige Berkenlaan tot de Guurtjeslaan, en van de Breelaan tot de Sparrenlaan, was eigendom van de Heer van Bergen en werd in 1912 tot villapark verkaveld. Hiervoor werd door de Van Reenens een afzonderlijke maatschappij opge richt, die de terreinuitgifte ter hand nam: de servituten werden voor dit gebied nog eens verder uitgebreid en aangescheipt. om het karakter van het villapark te waarborgen, en als heer send erf werd de oude zestiende-eeuwse boerderij aangewezen, die nu nog altijd te zien is op de hoek van het Van Reenenpark en de Kastanjelaan. Toen de meeste bouwterreinen waren verkocht en de maatschappij werd geliquideerd, werd ook de oude boer derij van de hand gedaan; het boeren bedrijf was inmiddels opgeheven en het huis, dat nog enkele jaren als schoolge bouw voor de Berger Schoolvereeni- ging heeft dienst gedaan, werd bekend als 'Pension 't Hoekje'. Het boerenerf werd gesplitst en er kwamen twee nieuwe villa's op. Maar omdat een servituut aan het erf blijft kleven, blééf het een heersend erf, en ieder van de drie nieuwe eigenaren kon zich als heersend erf gedragen! Van deze machtpositie waren zij zich blijkbaar niet bewust, in ieder geval is er jarenlang geen gebruik van gemaakt. Totdat de zaak in 1974 plotseling actu eel werd! De servituten voor dit villapark waren nog strenger dan de Kranenburghservi- luten. Men had kennelijk aan alle eventualiteiten gedacht. Zo bevatten ze hier zelfs een uitdrukkelijk verbod om bordeel te houden. Dat zal destijds wel als een lachertje zijn beschouwd. Maar in 1974 had een villabewoner een com plete sexclub in zijn huis ingericht, en was begonnen daarmee wijd en zijd te adverteren. Toen kwamen de drie eigenaren van de heersende erven in het geweer en jawel, in kort geding werd prompt de sluiting van de tent bevolen! De zaak had nog een merk waardige nasleep. Ze had de aandacht getrokken van de landelijke pers. En kort na het vonnis werd de advocaat die de zaak had gewonnen, uit verschil lende plaatsen van het land opgebeld door personen die ook last hadden van een sexhuis in hun straat. Op de vraag of ze in hun buurt ook Van Reenen- servituten hadden was het antwoord natuurlijk Neen, waarop het advies luidde: "ja, dan kan ik jullie niet hel pen...". 20

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 22