De 'Van Reenen-Servituten' Mr. F. Zeiler Hoe de Heer van Bergen door ver nuftig opgestelde notariële akten de 'ruimtelijke ordening' van zijn Heerlijkheid wist te regelen Het Van Reenenpark in 1914. De planologische ontwikkeling van deze wijk werd mogelijk gemaakt door uitvoerige servituten. De foto is genomen door A.J. Bonda vanuit het pand Stationsstraat 11 (nu Drogis terij-Parfumerie Wertenbroek), ver moedelijk vanaf de steiger van het in aanbouw zijnde gebouw. Het winkel- blok tussen het Smalle Pad en de Prinsesselaan stond er toen nog niet (fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). Een machtig grondeomplex In 1851 lieten de erven Barnaert het domein van de Heerlijkheid Bergen in veiling brengen. Het heeft toen weinig gescheeld of' de heerlijkheid was in eigendom gekomen van een rasechte Bergenaar: bij opbod werd het hoogste bod uitgebracht door bakker Jan Leij- en. Maar bij de daarop volgende afslag werd gemijnd door Mr. Jan Jacob Hen drik van Reenen en zo werd deze Haagse patriciër de nieuwe Heer van Bergen. 'Jan Jacob' - zijn naam leeft voort in de laan van die naam - was weliswaar niet van adel, maar hij stond er toch zo dicht bij, dat zijn dochters 'freule' wer den genoemd. En het domein dat hij verwierf paste goed bij zijn hoge aan zien: niet alleen het 'Hof, dat hij liet herstellen en moderniseren, niet alleen de bossen en duinen, maar ook een aanzienlijk grondbezit in het dorp zelf, met niet minder dan zestien boerderij en met hun bijbehorende grond. In hel familie-archief Van Reenen, dat thans bij het Regionaal Archief Alkmaar is ondergebracht, bevindt zich een machtig foliant waar Jan Jacob al zijn onroerende goederen heeft be schreven, met de pachtopbrengsten en alle verdere bijzonderheden. Een ge paste trots straalt van dit boekwerk af. Misschien heeft Jan Jacob, inciden teel, wel eens een klein stukje grond verkocht, of misschien ook wel eens iets bijgekocht. Maar veel verkopen deed hij niet. Kennelijk wilde hij dit machtige bezit bijeen houden. Toen in de jaren na 1851 Bergen langzaam aan in trek begon te komen als woonoord voor renteniers, kregen deze liefhebbers geen kans om bouw terreinen te kopen. De Heer van Ber gen gaf bouwterreinen in erfpacht uit; de erfpachter kreeg dan wel het recht om daarop zelf een huis te bouwen en daarvan het volle genot te hebben, maar als de erfpacht afliep (vaak was 99 jaar een contractuele termijn) vielen grond èn huis (of wat er dan nog van over was) aan de Heer van Bergen terug. Op dergelijke voorwaarden zijn bijvoorbeeld terreinen aan de Hoflaan uitgegeven. Het huis Hoflaan 16, na een brand zorgvuldig in de oude vorm herbouwd, draagt in zijn door de brand gespaarde gevelsteen het jaartal 1871en het huis Hoflaan 7, 'Sans Souci', is weliswaar in de jaren 1920 geheel nieuw gebouwd, maar de inrijpoort is nog authentiek en vertoont het bouwjaar 1864. Bergen gaat groeien Jan Jacobs zoon en opvolger Jacob van Reenen had samen met zijn vrouw Marie Völter veel verder gaande plan nen. Bergen moest een badplaats krijgen en een forensendorp worden. Geen enkel ander van de vele groot grondbezitters in onze duinstreek heeft zulk een initiatief opgebracht. Het echtpaar Van Reenen-Völter scheen aangewezen voor zo'n taak: Jacob ('de ouwe Jacob' voor zijn tijdge noten) was ingenieur en vertrouwd met de tekentafel en de schaafbank; Marie was van huis uit schooljuffrouw en daardoor gewend aan organiseren en bevelen geven; aan dit laatste dankt zij haar bijnaam 'Tante (T)Saar'. In deze grootscheepse expansieplan nen pasten geen erfpachtcontracten. Men ging er dus in de loop van de jaren toe over de lopende erfpachten te beëindigen door de erfpachter in de gelegenheid te stellen de volle eigen dom aan te kopen. Maar... het echtpaar Van Reenen- Völter wilde de ontwikkeling wel in de hand blijven houden. Kopers van bouwterreinen konden niet volop naar eigen inzicht met hun nieuw verworven grond handelen: de Heer van Bergen hield een wakend oog op hun doen en laten en bond hen aan velerlei beperkingen. 18

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 20