In de volgende jaren zijn het vooral het overlijden van mevrouw Van Ree- nen-Völter op 10 juli 1925 en de ont hulling van het borstbeeld te harer nagedachtenis in het door haar gestich te Bergen aan Zee een goed jaar later, waaraan het plakboek uitvoerig aan dacht besteedt. Maar ook de geruchtmakende zaak 'Hendrik B.' levert vele krantekolom men op. Vier jongens van 15 tot 18 jaar pleegden rond de jaarwisseling 1926/27 een reeks van inbraken in acht villa's en pensions in Bergen. Drie van hen konden vrij spoedig gearresteerd worden. Vanwege hun kleding (o.a. manchester broeken en zg. Schiller hemden) werden deze jongens in een deel van de persberichten onmiddellijk afgeschilderd als 'communisten', het geen in andere berichten weer met klem werd bestreden. Tijdens de jacht op de jeugdige inbrekers werd Van der Kerk in de nacht van 17 op 18 januari 1927 door een revolverschot van Hen drik B. gewond (de kogel, in een ver zegeld doosje, is nog in mijn bezit, A.B.). De dader wist echter te ontko men en dook onder een valse naam onder in een land- en tuinbouwkolonie in Boxtel, waar hij echter na een goed half jaar toch achterhaald werd. Voor zijn moedig optreden kreeg onze chef veldwachter een bijzondere tevreden heidsbetuiging van de minister van Justitie met vermelding in het Alge meen Politieblad. Een jaar later, in 1928, werd het tijd voor een feestje: uitgebreide knipsels gewagen van het feit dat Johannes van der Kerk 30 jaar politieman was. Weer een jaar later werd dat nog eens dun netjes overgedaan, want toen was hij 25 jaar gemeenteveldwachter in Ber gen. Hij ontving toen de eremedaille in brons in de Orde van Oranje-Nassau. En in 1930 was zijn salaris 2100 plus 200 kledinggeld. Met pensioen Aan alles komt een eind. Ook aan de loopbaan van een actieve en markante politieman. Op 15 augustus 1931, op 55-jarige leeftijd nam hij afscheid. Ik citeer het berichtje hierover in 'De Duinstreek' van begin augustus in z'n geheel. Onder de kop "Scheiden doet wee" zegt de krant: "Dat zal de bevol king van Belgen ook gevoelen, wanneer op 15 Aug. a.s. de Heer J. van der Kerk, Chef der politie, den dienst gaat verlaten; die dan 35 jaar als politie-agent heeft gewerkt, waarvan 27 jaar in onze ge meente. Want een politieman kan wezen een streng heer, een boeman en schrik voor liet jongere geslacht. Maar deze eigenschappen staan verre van den Heer Van der Kerk. En toch, als 't puntje bij 't paaltje komt, dan weet hij op te treden, dan imponeert zijn breede en stoere fig uur (bij de dorpsjeugd schijnt hij, naar Piet Mooij mij eens vertelde, de bij naam 'Spekkie' gehad te hebben, A.B.) en weet hij de bekentenis van een over treder af te dwingen. Doch meestal is zijn toon zacht en weet hij met een waar schuwing te volstaan en dat doet hem de vriend van velen zijn. Dat bouwt op en bant de vrees voor den diender. We zul len gaarne zien, dat het den Heer Van der Kerk straks in zijn ambteloos leven goed zal gaan, dat hij nog een groot aan tal jaren van de welverdiende rust zal mogen genieten en dat hij ook dan nog de raadsman zal willen blijven van velen. Wie Van der Kerk op zal volgen? De naam H.G. Vermeulen is reeds herhaal delijk genoemd, doch eerst als onze Burgemeester, die nu in het buitenland vertoeft, weer aanwezig is, zal het uit gemaakt kunnen worden." (ondertekend 'D.'). Van der Kerks vrouw Sjoukje Bunt was in november 1927 na een lang ziekbed overleden en in mei 1929 was hij hertrouwd met Antje Molenaar, weduwe van Arie Bijpost. (Toen ik in '32 geboren werd, werd Johannes van der Kerk dus mijn opa, A.B.). Jo en Antje genoten nog lang van hun vrije leven. Dank zij een erfenisje kon hij zich in 1932 een auto aanschaf fen en konden ze met de 'Nederland- sche Reisvereeniging' mooie reizen maken naar de Ardennen, het Eiffel- gebergte en de Franse Rivièra, iets wat in die tijd nog niet voor iedereen was weggelegd. Verder was hij een enthou siast visser en gedurende enige jaren voorzitter van de hengelsportvereniging 'De Karper'. In 1936 betrokken ze een nieuw huis, Beemsterlaan 8, gebouwd door hun zoon, de aannemer Piel Bij- post, waar ze, met een onderbreking in de evacuatietijd (februari '43 tot mei '45), lot 1951 bleven wonen. Daarna verhuisden ze naar Merelhof 14 waar Johannes overleed op 25 juli 1957, 81 jaar oud. Antje overleefde hem nog vele jaren, zij overleed 27 maart 1975 op 92-jarige leeftijd. Chef-veldwachter Johannes van der Kerk op 2 juli 1926. 17

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 19