Uit het leven van Johannes van der Kerk dat zich daarvoor had ingespannen. Na een bericht over een 'brand onder verdachte omstandigheden', waarbij een grote dubbele villa in Park Meer wijk tot de grond toe afbrandde en Van der Kerk belast werd met de leiding van het onderzoek naar de oorzaak, komen we bij een volgende belangrijke gebeurtenis: het afscheid van burgemeester Jacob van Reenen en de intocht van zijn zoon H.D.A. van Reenen op 15 resp. 17 april 1923. Ook hierover is weer een uitgebreid stuk geschreven, met name in de Alkmaar- sche Courant, dat door de letterlijke weergave van alle dankwoorden in de afscheidsrede veel informatie bevat omtrent 'Wie is wie in Bergen anno 1923'. Ingezonden. Bergen. In de op 17 December 1920 ge houden Raadsvergadering besloot de Raad dezer gemeente het salaris van den lsten veldwachter te brengen van 1 1800 op f 2000 en dat van den 2den veldwachter van f 1500 op f 1700 benevens- premievrij pensioen. Met dank voor de genomen moeite, In het bijzonder aan het Hoofdbestuurslid Peneis, verblijven wij met bondsgroeten. J. v. d. Kerk. J. Taraminga. Voor de liefhebbers de namen die in het verslag de revue passeren: J. Ol- denburg, oudste wethouder, reeds 20 jaar als zodanig in functie; Jhr. W.P. Barnaart, wethouder sedert 4 jaar; de raadsleden M. Baltus (reeds 17 jaar), J. Apeldoorn, C. Hoksbergen, C. Bogt- man Azn. en Jb. Swaan. Vervolgens gemeentesecretaris G. Taapken, ge meenteontvanger N.J. Punt, M. Nenn- stiehl, administrateur en chef van het Gemeentelijk Electriciteits Bedrijf; Kraakman en Westerbeke, volontairs ter secretarie; J. Roggeveen, gemeen tearchitect en Jb. van Exter als opzich ter; de politiemannen J. van der Kerk, J. Tamminga, B. Strooker en Kanne, en ten slotte de monteur M. Min. Met de groei van de bevolking en van de toeristenstroom nam ook het werk voor de politie toe. Daarom werd voor de zomermaanden in 1924 1 mei tot 15 september) de heer J. Heijstra, ge pensioneerd chef-kok der marine, wo nend in Bergen, aangesteld als 'dienaar van politie' (aldus een krantebericht). Gelijktijdig werd Van der Kerk door de burgemeester tot chef-veldwachter benoemd. Boven: het afscheid van burgemeester Jacob van Reenen, na 38 dienstjaren, vond plaats op 15 april 1923. Op het Openluchtterrein werd hij o.m. toege sproken door notaris Van Riet. Onder: op 17 april werd de nieuwe burgemeester mr. H.D.A. van Reenen feestelijk ingehaald. Er waren versierde welkomstbogen, waarvan één de tekst droeg: "Toen we van Uw Vader scheidden, Deed Uw komst ons hart verblijden. Welkom". Op het Stationsplein stond een grote menigte hem op te wachten, ook hier handhaafde onze veldwachter de goede orde (foto A. Ris, Alkmaar). Ik weet niet of het om deze onver schrokken speurtocht was, maar in ieder geval werd zijn salaris als Eerste Veld wachter hel jaar daarop verhoogd van 1800 tot 2000 per jaar en dat van de Tweede Veldwachter Tamminga van 1500 tot 1700 per jaar, getuige het ingezonden artikel dat beide heren in de krant plaatsten en waarin dank werd gebracht aan het gemeentebe stuur en in het bijzonder aan het hoofdbestuurslid van de Politiebond, 16

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 18