De veldwachter Het instituut veldwachter kent niet zo'n lange geschiedenis. Pas op het eind van de 18e eeuw werden in dor pen veldwachters aangesteld in de strijd tegen diefstal van vee, vruchten en andere agrarische voorbrengselen. Ook was hij het 'manusje van alles' voor de burgemeester. Naderhand verrichtte hij allerlei nevenwerkzaam heden zoals deurwaarder, controleur plaatselijke belastingen, schatter der lokaliteiten ingevolge de Drankwet e.d. Getooid in uniform en voorzien van sabel straalde de functionaris vol doende gezag uit om de orde in het dorp te kunnen handhaven. De oprich ting van de rijksveldwacht in 1856 betekende het ontstaan van het korps Rijkspolitie (Kon.Marechaussee). Naast taken van de vroegere gerechts dienaren was dit korps belast met waakdiensten ten plattelande. De rijksveldwacht werd per 1 maart 1941 opgenomen in de marechaussee. De gemeenteveldwachter verging het niet anders: per 1 december 1942 werden de taken ook overgenomen door de marechaussee. Het instituut van onbe zoldigd of buitengewoon veldwachter bleef echter tot 1961 gehandhaafd. Uit: Van nachtwacht tot computer macht door mr. N. Groeneweg en A. Hallema, Zaltbommel, 1976. Jubileum van burgemeester Jacob van Reenen op 15 juni 1910. Ook over dit feestelijk gebeuren is een uitvoerig kranteknipsel bewaard gebleven, waar in behalve de festiviteiten ook talloze namen van Bergenaren vermeld wor den: dirigent V.M.J. Otto en voorzitter C. Bogtman Azn. van het Bergens fan farecorps, de 'jongejuffrouwen' Jacoba Modderman, Jansje Roos, Jacoba Oldenburg, Maria Kuijs en Maria Schouten, die bloemen en gedichten aanboden; de oud-wethouder W. Veen- huijsen en de wethouders J. Swaan Sr. en J. Oldenburg; gemeenteontvanger J. Burger; ambtenaar ter secretarie N.J. Punt; gemeentearchitect J.C. Leijen en natuur lijk veldwachter Van der Kerk, die allen uitvoerig door de jubilaris be dankt worden voor hun steun. Voorzitter van de feestcommissie was dokter Th.A. van Pelt. De oorlog van 1914-1918 De eerste wereldoorlog ging aan Ber gen niet onopgemerkt voorbij. Een aantal feiten uit deze tijd zijn ook in het plakboek vastgelegd. In de eerste plaats was er het interneringskamp voor Duitse militairen op de Vinken- krocht, waar de Bergense veldwachter blijkens een door de kampcommandant op 27 oktober 1914 afgegeven bewijs 'ten allen tijde' toegang had. Dat moest ook wel, want soms gebeurden er rare dingen. Een van de gedetineerden, die tijdelijk verpleegd werd in 'Duin en Bosch' te Castricum, was daar ont snapt. Men vermoedde dat hij weer in en om Bergen rondzwierf, gezien de kleine diefstallen van eetwaren en kledingstukken die daar steeds plaats vonden. En ja hoor, op een avond kon hij door Van der Kerk en rijksveld wachter Strooker in de Schoorlse duinen gepakt worden, ondanks zijn vermomming met gestolen jas en slappe deukhoed! Ernstiger was het incident op 16 juli 1917 bij Bergen aan Zee, dat ook in een uitvoerig kranteartikel beschreven wordt. Enkele Duitse vrachtschepen met steenkool werden dicht onder de kust door Engelse oorlogsbodems beschoten, waarbij een aantal opvaren den gedood en gewond werden. Terwijl de slachtoffers door de Egmondse red dingboot aan wal gebracht werden, probeerden de burgemeester, de com mandant van de kustwacht en Van der Kerk de gegevens over het voorval zo goed mogelijk te verzamelen en vast te leggen. Later bleek dat er zelfs nabij de Sparrenlaan nog granaten waren neergekomen. De twintiger jaren Soms waren er ook wel leuke dingen te doen voor een politieman. Zoals in de zomer van 1919 toen er twee dienst meisjes van een in Bergen vertoevende Rotterdamse dame op hun vrije mid dag samen aan de wandel gingen. Ze wandelden van Bergen via Het Woud en vervolgens dwars door de duinen naar Egmond aan Zee. Vandaar wilden ze langs het strand via Bergen aan Zee weer terug, maar och arme, ze gingen de verkeerde kant uit en kwamen in de buurt van Wijk aan Zee terecht. Hun werkgeefster had ondertussen 's avonds alarm geslagen en Van der Kerk moest op de fiets om ze te gaan zoeken, in gezelschap van een dorpsgenoot, vol gens een wederom zeer uitgebreid en smeug kranteartikel over dit onder werp. En natuurlijk kwam de zaak weer op z'n pootjes terecht: de heren kwamen de meisjes ver na middernacht bij Egmond tegen en brachten ze veilig naar huis. T Op 22 augustus 1921 hebben J.C. Punt en Johannes 17 minuten lang boven Bergen - Alkmaar - Noordhollands Kanaal meegevlogen. Ca. 600 meter hoog! (foto Visser Schoen Snelfotografie, 'Duinvermaak', Bergen NH). 15

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 17