Veldwachter in Bergen van 1904 t/m 1931 Arie C.J. Bijpost, Geldermalsen Uit het leven van Johannes van der Kerk In augustus 1904 werd Johannes van der Kerk beëdigd als gemeenteveldwach ter in Bergen, een taak die hij tot aan zijn pensionering in 1931 zou blijven uitoefenen. Behalve de dagelijkse zorg voor de openbare veiligheid had de veldwachter in die tijd ook een regelende taak bij alle belangrijke gebeurtenissen in het dorp. Uit het plakboek dat Van der Kerk in deze jaren heeft bijgehouden en dat met zijn vele kranteknipsels en foto's niet alleen een beeld geeft van het leven van een politieman maar ook van het leven zoals zich dat toen in Bergen afspeelde, heb ik het volgende opgetekend. Johannes van der Kerk werd op 28 februari 1876 geboren in Follega (Fr) als zoon van Meine van der Kerk en Neltje Schootstra. Reeds na enkele maanden verhuisde het gezin naar Tjerkgaast. Na de lagere school aldaar doorlopen te hebben heeft Johannes van 1889 tol 1896 bij verschillende boeren in Tjerkgaast en omgeving ge werkt, totdat hij in laatstgenoemd jaar onder de wapenen moest bij het 2e regiment Veldartillerie, liet soldatenle ven beviel hem kennelijk wel, want op 9 augustus 1898 verbond hij zich voor 6 jaar aan de 4de Divisie van de Konink lijke Marechaussee te Leeuwarden. Dit opende voor hem tevens de mogelijk heid vooreen toekomst in het politie vak. In 1903 behaalde hij dan ook het politiediploma, waarna hij reeds in 1904 slaagde voor het examen voor brigadier bij de Marechaussee. Nog in datzelfde jaar volgde de be noeming die voor zijn verdere leven bepalend zou zijn: bij besluit van 22 juli 1904 benoemde de Commissaris der Koningin in Noord-Holland op voordracht van de burgemeester van Bergen Johannes van der Kerk tot veldwachter in laatstgenoemde ge meente, waar hij, na beëdiging door de kantonrechter te Alkmaar op 17 augus tus, op 9 september in dienst trad. Hij was toen 28 jaar. Een klein jaar later, op 23 juni 1905, trouwde Johannes met Sjoukje Bunt uit Heerenveen. Waar het echtpaar eerst in Bergen gewoond heeft is mij niet bekend, doch na enkele jaren betrok ken zij hun nieuwe (eigen) huis aan de St. Antoniusstraat (thans nummer 12). De eerste jaren in Bergen Bergen in 1904: 1200 inwoners, nog geen 'Bello', nog weinig 'vreemdelin genverkeer', één politieman om de orde te handhaven. Maar dat verander de snel. Met de komst van de stoom tram in 1905 en de bouw van de eerste pensions werd de Heerlijkheid geopend voor het toerisme. En ze kwamen, de gasten, bij allerlei gelegenheden, van allerlei slag... We schrijven 5 januari 1908. In de grote zaal van 'Duinvermaak' heeft een gymnastiekuitvoering plaats. Gezellig, veel publiek, ook van buiten Bergen. Zo waren daar enkele Haagse jonge lingen, Theo Windhorst met zijn vrien den, die na afloop nog maar een paar borrels pakten en flink wat lawaai ver oorzaakten. De Alkmaarsche Courant geeft het gebeuren, waar later een rechtzaak van kwam, prachtig, in de stijl van die tijd weer: "Zou er nu tenslotte tóch herrie komen, dacht Van der Kerk. Jawel hoor, er kwam herrie, en wel door Theo, die zoo te keer ging dat Bruin, de kastelein, weldra aan Van der Kerk en den kodde beier Teun Briefjes verzocht om hen maar in de buitenlucht te brengen, 't Waaide nogal flink en dus was Theo daar beter geplaatst. Dit ging echter niet gemakkelijk, 'n Hagenaar iaat zich niet zoo maar als een oude slof op straat kegelen... Derhalve verzette Theo zich noga! stevig, maar zijn Haagsche spieren bleken niet bestand tegen de kracht der openbare macht en 't duurde dus niet lang of Theo stond op straat. Evenwel had hij op zijn geforceerde reis daarheen toch nog gelegenheid gehad Van dei- Kerk een slag tegen het hoofd te geven, dat 's veldwachters pet een eind heen stoof en zijn tanden tegen elkaar ram melden. Van der Kerks gebit is echter even soliede als zijn geheelen persoon en hoewel zijn tandvleescli bloedde dooi den kracht van den peuter, bleef zijn gebit gespaard..." Voorwaar een prachtig stukje eigen tijds proza, dat zich over bijna twee volle krantekolommen uitstrekte en waarin verderop nog vermeld wordt dat Van der Kerks 'onbezoldigde con frater Briefjes' tijdens de actie een blauw oog oploopt. Dan komt er een belangrijke gebeur tenis voor Bergen: het 25-jarig ambts- Onze veldwachter werd in augustus 1915 geportretteerd tezamen met het toenmalige secretariepersoneel.i 14

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 16