Wie weet...? Agenda Het zou te ver voeren hier in te gaan op twee namen die in de regel syno niem zijn met No(o)tweg, althans daar mee in betekenis nauw verwant zijn. namelijk Leijdweg en Buurweg (met hun talloze schrijfwijzen). Het zijn twee straatnamen die vanuit het Middelne derlands in Bergen bewaard zijn geble ven als Lijtweg en Buerweg. Bergen lijkt een voorkeurspositie in te nemen wat oude straatnamen be treft. Notweg komt alleen nog voor in de plaatsen Alkmaar, Amsterdam, Hauwert en Oterleek9, typisch alleen Noordholland. Buerweg komt in geen enkele gemeente voor in Nederland, met uitzondering van Buurweg in de gemeente Noordwijk ZH9. Lijtweg komt ook nog voor in Leidschendam en Oegstgeest9. Literatuur en bronnen Uit het verleden van Midden-Kenne- merland, mr. H.J.J. ScholtensDen Haag 1947. Het oude Bergen, klein commentaar bij het bekijken van oude Berger kaarten, De Speelwagen 1954 (jrg. 9) bh. 40 e.v. Uit de Voorwaarden waarop de Ge- commiteerden ten verzoeken van Lamo raal van Egmont verkochten de landen van den Egmonder meer', anno 1598. Ligger der wegen, overzichtskaart en detailkaarten, 1907Regionaal Archief Alkmaar, resp. Gemeentehuis Bergen. P. Rus noemt op blz. 1 van zijn boek 'Gids voor Bergen en Bergen aan Zee' Bergen 1914) de Natteweg 'Notteweg'. Op de 'Spinnewebkaart' die in genoemd boek is bijgesloten, staat eveneens 'Notte Weg' ingetekend daar waar het Natteweg heet. 6> P. Rus. bh. 12. M. Schönfeld in 'Mededelingen van de Vereniging voor Naamkunde' 1957 (33e jrg.), nr. 4, blz. 145 e.v. Repertorium op de lenen van de Hof stede Egmond, 1270-1650'J.C. Kort, in Ons Voorgeslacht 1979 (34e jrg.), nr. 289. 9) Postcode Databank: Nederland. In nr. 2 - november 1994 - van de 'Bergense Kroniek' werd een foto geplaatst van een boerderij met koei en en een boerengezin. Op de vraag wie de afgebeelde bewoners waren, kwamen twee antwoorden binnen, en wel van mevrouw J. van Wonderen- Spandau en de heer W. Henneman. Beiden zijn van mening dat op de foto het gezin en de boerderij zijn afgebeeld van Obbo Swaan aan de Westerweg De volgende verenigingsaktiviteiten zijn gepland. Noteert u de datums alvast? Zaterdag 20 mei Excursie 'Historie van onze duinen' - fietstocht. Onder leiding van de heren Bert Buizer en Léon Terlouw. Bewijs van deelname verplicht. Dinsdag 19 september Lezing in 'De Rustende Jager'. Onderwerp en spreker worden nog bekend gemaakt. Aanvang 20 uur. September, oktober en november In deze drie maanden zullen zondag middagexcursies worden gehouden. Details volgen. hoek Kerkedijk. Ondanks deze eens gezindheid blijft er grote twijfel bij de redactie én bij Piet Mooij, die de foto voor deze rubriek afstond, of dat ant woord wel juist is. Ook een uitwisse ling van argumenten bracht geen op lossing. In de volgende kroniek geven we uitsluitsel. En nu de volgende vraag! Wie weet waar de afgebeelde villa stond en wie de bewoners waren? Uw antwoord graag aan het redac tie-adres, zie voorin het blad. (Uit het fotoarchief P. Mooij, Bergen NH). 13

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 15