Not wegen Kaart 1 M.P. van deGraaf H.J.Min Op oude landkaarten zien we vaak dat in één en hetzelfde dorp op verschillende plaatsen het woord 'Notweg' voorkomt. Zo ook op de Bergense kaart van Blaeu uit ca. 1660. Daar wordt deze naam wel zes keer vermeld. Ook al omdat er thans nog maar één Notweg in Bergen bestaat, die zoals bekend van het Russenmonu ment tot Grootland loopt, komt de vraag naar voren wat een notweg dan wel was. 'Nol' blijkt volgens het Middelneder lands Handwoordenboek van Verdam een aantal betekenissen te hebben: 1opbrengst van het land, veldvruchten; nut, voordeel; 2. wat men voor het drijven van land bouw en veeteelt nodig heeft; vee, zaad; 3. gebruik; genot, vruchtgebruik. En over 'Notwech' zegt dit boek kort weg: 'weg tot vervoer van vee, oogst, landbouwbehoeften, enz.' De Grote Van Dale geeft een enig zins andere betekenis: 'notweg, nood weg (not nut), weg over andermans grond die toegang geeft tot een stuk land dat niet aan de openbare weg of aan de vaart ligt. Synoniem: overpad'. In deze definitie verschijnt het begrip 'over andermans grond'. Maar daar over spreken de verschillende bronnen elkaar tegen. Mr. H.J.J. Scholtens1 zegt het volgende: 'Men vond in Kennemer- land veel kleine wegen die alleen dienst deden als 'notwech'. tot aan- en afvoer van 'not', d.w.z. de opbrengst van het land en al wat voor het normaal gebruik van dat land nodig is'. 13e eeuwse tekening Maar Th.P.H. Wortel2 haalt art. 16 aan van een keur die in 1583 door Schout, Schepenen en Regenten van Bergen werd uitgevaardigd dat luidt: 'Item noch kueren zy zoe wye zyn hoey ofte genoth haelt met die waghen over een anderman zijn lant. daer een wech over hebbende, die sall den wech nemen ten meesten oirbaar ende ten minsten scha de'. Een wat moeilijk leesbare, maar zeer authentieke definitie. Het Middelnederlands Woordenboek van Verwijs en Verdam tenslotte geeft talloze voorbeelden van het gebruik van 'Notweg' in 16e eeuwse aktes. O.a. deze: 'sullen de achterste landen haren genoth halen over de voorste, ten minste schade en ten naasten wegh3. Ook worden in dit woordenboek de breedtes van notwegen genoemd. Veranderende namen De notwegen van Bergen zijn in de loop der jaren - met één uitzondering - opgenomen in een zich steeds vernieu wend stelsel van wegen en paden en vaak van naam veranderd. We kunnen dit aan de hand van 3 kaarten uit verschillen de jaren volgen: - 1660, de kaart van Blaeu (de op de deelkaartjes 13 en 4 getoonde notwe gen kunnen we op de achterkant van de 'Bergense Kroniek' vinden); - 1832, de eerste kadastrale kaarten van Bergen; - 1907, de 'Ligger der wegen in de gemeente Bergen4, vastgesteld bij be sluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland dd. 11 december 1907' en de daarbij behorende overzichts kaart en detailkaarten. In deze ligger, die tegenwoordig meestal 'Wegenleg ger' wordt genoemd, zijn alle wegen, uitgezonderd die van de dorpskom, met hun toenmalige nummers en talloze bijzonderheden vastgelegd; - 1994, de straatnamen van heden. Op de vier bijstaande deelkaartjes van Bergen is door arcering aangegeven waar een 7-tal Notwegen zich in de genoemde jaren ten opzichte van thans bevonden. 1660: 'Smal Not Wegh', lopend vanaf Oostdorp richting Zanegeest. alwaar de weg overging in De Natte Wegh, 1832: alleen de huidige Jan Apeldoorn- weg wordt beschreven als 'Smalle not weg', 1907: 'Smalle notweg, loopende van den Natteweg5 tot den Koogerdijk' (op deze kaart staat de Koogerdijk gete kend tot aan de Loudelsweg, die thans Oosterweg heet); rijweg (zandweg), lengte 388 m. 1994: wat nog resteert van de 'Smal Not Wegh' heet thans Jan Apeldoorn- weg; het bejaardenhuis 'De Marke' staat nu op het verdwenen gedeelte van deze notweg. 10

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 12