Wrakken Bergen met een request tot de Staten van Holland en West-Friesland. Hij vraagt om maatregelen om de baljuw /strandvonder af te houden van zijn onzalig voornemen. Dit alles 'ter voor koming soo van de totale ruïne van zoo- veele huijsgezinnen in zijn heerlijkheid, als van de ontvolking van dezelve'. Om die reden vraagt Willem Lode- wijk de Staten om de bewuste ingezete nen brieven van gratie te verlenen, dan wel leenmannen en baljuw/strandvon der te machtigen om tegemoet te komen aan de 36 indieners van het verzoekschrift aan de leenmannen. De Staten besluiten het verzoekschrift van de Heer van Bergen om nader advies voor te leggen aan het Hof van Hol land. Over de verdere afloop van deze zaak zwijgt het Bergen's archief; wie daar nieuwsgierig naar is zal het archief van het Hof van Holland moeten raadple gen. Geraadpleegde bronnen Oud-rechterlijk- en weeskamerarchief Bergen, inv.nr.2146. Oud-archief Bergen, inv.nr.2440. De zee heeft altijd een grote rol ge speeld in het leven van de Bergenaar. Voor bewoners van een kustgemeente spreekt dat vanzelf. Altijd weten we de zee vlakbij. En als we over haar uitkijken, speuren we niet alleen de horizon af naar schepen, maar zien in gedachten ook de rampen voor ons die door de eeuwen heen vaartuigen deden stranden of vergaan. Zoals de Vrouwe Engelina Margaretha van ons voorgaande verhaal. Veel is al over de ondergang van schepen voor de Bergense kust opge tekend. In het boek 'Bergen aan Zee, badplaats sinds 1906' heeft Frits David Zeiler een twintigtal bladzijden gewijd aan de strandingen die vóór 1906 plaats vonden. Het hoofdstuk1 bevat bovendien een lijst van sche pen die vanaf 1647 tot 1954 onder Bergen zijn vergaan. Daarnaast zijn in het Regionaal Ar chief te Alkmaar talloze documenten te vinden over strandvonderij2, waar onder een 18-tal stukken betreffende schepen die tussen 1697 en 1807 op de Bergense kust zijn gestrand. Stichting Wraksys Sinds een aantal jaren functioneert in Den Helder onder de naam 'Stichting Wraksys' een wrakkendatabank. Het betreft een gegevensverzameling over scheepswrakken voornamelijk in de binnenlandse wateren en op de Noord zee. De databank is opge bouwd door het samenvoegen van collecties van particuliere gegevensverzamelingen en wordt voortdurend aangevuld met hetgeen door onderzoek en uitwisseling van informatie beschikbaar komt. Wraksys heeft zich ontwikkeld tot het meest uitgebreide wrakkenregistratie- systeem in Nederland. Van elk schip dat tenonder is gegaan dan wel gestrand en daarna vlot getrokken ('geborgen') of ges loopt ('geruimd'), worden volgens een vast systeem van kenmerken en coderingen van de meest relevante gegevens in de databank vastgelegd. Deze kenmerken zijn: - Identificatie. Van een schip worden een of meer namen en bijnamen geregistreerd, alsmede de nationaliteit, de vlag waaronder werd gevaren, de eigenaar/rederij en de thuishaven. - Positie. De geografische positie van het wrak, te samen met een identifi catie van de betrouwbaarheid ervan. - Eigenschappen van het schip. Soort schip, afmetingen, bouwjaar, tonna ge, gegevens over de voortstuwing, de lading en eventuele bewapening. - Omstandigheden van het wrak en andere gegevens. Ligging, opvaren den, betrokken reddingmaatschappij en, bergingsoperaties, enz. De stichting wisselt ook gegevens uit. Belangstellende leden van onze vereniging kunnen zich met Wraksys in verbinding stellen3. Noten 1Het Berger strand vóór 1906. Bh. 46 t/m 66. 2) Oud-Archief Bergen nrs. 244 tlm 268. 3) Stichting Wraksys, postbus 142, 1730 AC Den Helder, tel. 02230-19441. Tekening: H. Jellema 9

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 11