Wie weet...? De na-oorlogse ISloodraad van Bergen In nummer 1 van de 'Bergense Kro niek' werd op bladzijde 7 een foto ge plaatst waarop een villa, 'Huize Rhodo- dendron', is afgebeeld. De vraag was: Wie weet waar deze villa stond? Er kwamen maar liefst twaalf ant woorden binnen. Zelfs één uit Eindho ven. Welnu: de foto laat een woning zien aan de Loudelsweg 81, zoals deze er ca. 1930 bijstond. Ze werd in die jaren bewoond door de familie J.F. Laffree. Het was toen een hoekhuis - hoek Gasweg - maar op het landje rechts er naast is sindsdien nog een ander huis gebouwd, waar destijds de gezusters Schaap woonden. Rechts op de acht ergrond is nog de woning zichtbaar van de familie Kops aan de Dorps straat. En nu het nieuwe zoekplaatje! Wie weet waar deze boerderij stond? De ansichtkaart draagt het poststempel 31 juli 1907. Wie waren de bewoners, die zich voor de foto lieten vereeuwi gen? Uw antwoord graag aan het redactie-adres: zie voorin het blad. (Uit het foto-archief P.Mooij, Bergen NH) Direct na de bevrijding in 1945, toen de wederopbouw van onze gemeen schap begon, werd de heer G.J.Lovink benoemd als tijdelijk burgemeester van Egmond, Bergen en Schoorl. De heer Lovink, die tijdens de oorlog al was gepensioneerd als burgemeester van Anna Paulowna, werd in Bergen geas sisteerd door een Noodraad uit de burgerij. Op 14 augustus 1946 nam de heer Lovink afscheid. Hij werd zoals bekend opgevolgd door dr. W. Huygens. Bijstaande foto, die afkomstig is uit het persoonlijk archief van het toenma lig raadslid Jacob Swaag Jzn., werd genomen tijdens het afscheid op de genoemde datum in het gemeentehuis aan de Raadhuisstraat. Achter de tafel zittend: Jaap Lovink, Mevrouw Lovink, de heer Lovink, dochter familie Lovink. Staande, van links naar rechts: dr. J.(Jaap) Hemelrijk, W.(Wieger)C. Mol, daarachter M.(Thijs)C. Veldt, vervolgens C.(Cor) Brak, J.(Jaap)E. Miltenburg, W.(Willem) de Vries (com mies ter gemeentesecretarie), J.(Jac ob) Swaag, de heer A.(Anton) de Lange, mr. S.(Simon)D. Sluis, A.(Arie) de Moei, C.(Cor) W. Ellis en J.(Jan) H.W. Schmidt. De namen van de heren Lovink en Hemelrijk - beiden hadden grote ver diensten als bestuurderen van Bergen - vinden we terug op de borden Lovin- klaan en Hemelrijklaantje. Bovenstaande gegevens werden ons verschaft door Piet Mooij en Willem Boon (oud-chef algemene zaken van de gemeente). 24

Bergense kroniek | 1994 | | pagina 6