Bergens Nieuws 100 jaar geleden AA. Veer Berichten voor u opgezocht in de Alkmaarsche Courant van 1894, juli t/m december In het tweede halfjaar van 1894 is de berichtgeving in de Alkmaarsche Courant over gebeurtenissen in Bergen wei erg mager geweest. Er zal best genoeg zijn gebeurd, maar de verslaggever vond het waarschijnlijk niet interessant genoeg. Ziehier het resultaat van het speurwerk in de oude kranteleggers. We komen weer enkele bekende namen tegen! Al zijn ze niet altijd goed gespeld. 27 augustus «Afgelopen maandag werd de gewone jaarlijkse harddraverij gehouden waar aan 10 paarden deelnamen. In de serie A werd de prijs gewonnen door 'Marie' van de heer W. Veenhuijsen en bere den door C. Plomper. De premie ging naar 'Cora' van de heer P. Brakenhof; bereden door IJ. Oldenburg. In de B- serie werd de prijs gewonnen door 'Pietje' van de heer P. Bogtman en bereden door C. Bogtman. De premie was voor 'Snuitje', bereden door de eigenaar de heer P. Smit.» 28 augustus «Door veertig paren werd deelgeno men aan eene ringrijderij. De eerste prijs werd behaald door S. van Won deren en M. de Waard; de tweede prijs door D. Wokke en IJ. Nanne. De derde prijs was voor E. van der Molen en L. Brakenhof.» 15 september «De gemeente ontving bezoek van de Commissaris der Koningin in Noord- Holland. Enkele ingezetenen maakten hun opwachting, terwijl uit vele woningen de vaderlandse driekleur wapperde.» 5 oktober «Men verzoekt ons mede te delen dat ter herdenking der veertigjarige ambts bediening van de heer ds. P. Immink, de godsdienstoefening op 7 oktober a.s. des namiddags te twee uur zal aanvangen.» 2 november «De gemeenteraad heeft 29 oktober j.1. tot wethouder en ambtenaar van de burgerlijke stand benoemd de heer Jacs. Oldenburg.» 30 november «De 25e is eene schietvereniging op gericht, aanvankelijk met 21 leden. Tot president, secretaris en penningmeester werden respectievelijk benoemd de heren J.B. de Jonge, C. Meijer en C. Oldenburg Jbz.» 21 december «In de avond van de 17e ontstond een schoorsteenbrand in de woning van P. Kruijer, die in korte tijd zo in hevig heid toenam, dat het niet mogelijk was iets meer dan het vee te redden. Huis en inboedel verbrandden totaal; alles was verzekerd.» Op de bovenste foto, genomen in 1909, zien we links één van de sulky's waarmee de harddraverijen werden gehouden. Start en finish lagen vlak vóór de 'paddock', die aan de oostkant van de renbaan was gesitueerd. De baancommis- sie begeeft zich naar het middenterrein. Twee politiemensen handhaven de orde. De linkse is Johannes van der Kerk. Foto onder: bestuur en enkele leden van de Schietvereniging Diana. Van links naar rechts: Piet (van Usl Oldenburg, Barend de Jonge, Ernst Rensink, Co Oldenburg, Willem van de Steen, Jan C. Leijen, Gerard Meijer, P. Liefhebber en Klaas Lek. Liggend: Jan Punt en Theo van de Steen. Volgens de Alkmaarsche Courant werd de vereniging op 25 november 1894 op gericht; het vaandel vermeldt echter 17 december 1894. Op 28 oktober 1899 verleende Koningin Wilhelmina vanuit Het Loo haar 'toestemming tot oprichting van deze vereeniging'. De schietbanen, één van 150 meter en één van 300 meter, waren gedurende een aantal jaren gelegen vlak naast het terrein waar thans de Skivereniging II Primo zich bevindt foto'sarchief P. Mooij, Bergen NH). 123

Bergense kroniek | 1994 | | pagina 5