Een school in Bergen, 1922-1993 tiekzaal, aan de westkant, waarvoor turnartikelen voor 2.086 werden aan geschaft. Deze zaal werd al spoedig meegebruikt door de gymnastiekvereni ging 'Be Quick', door de Bergenaren 'bé kwiek' genoemd. Het interieur van de ULO-school was niet onaangenaam. Voor de vloeren en ten dele voor de wanden van de cen trale gang werden, naar de gewoonte van die tijd, veel tegels gebruikt. De plafonds waren tegen de 4 meter hoog, circa 80 cm onder het platte dak. Deze ca. 80 cm vormde een z.g. sierhoogte, waarvan de inhoud geen functie had. Een onmisbaar meubel in de klasloka len was de kachel, enorm groot en cylindrisch van vorm. Ruim voor de aanvang van de lessen werd deze aan gemaakt, en na enig doorbranden heer ste er een aanvaardbare temperatuur. Het verdere klasmeubilair bestond uit houten banken voor twee personen, waarvan de zitplaats en de lessenaar aan elkaar verbonden waren, heel anders dan men tegenwoordig gewoon is. Later werd dit meubilair gemoder niseerd. De leraren Het onderwijzend personeel vormt een verhaal apart, uiteraard. Piet Baretta, die aan het Van Reenenpark woonde, was het onbetwiste opperhoofd. Hij had geen bijnaam bij de leerlingen en had er de wind goed onder. Hij promo veerde van hoofd van de openbare lagere school hoek Dorpsstraat/School straat tot hoofd van de openbare ULO en hij doceerde Engels en wis- en natuurkunde. Bij hem in de klas was er geen sprake van pesterij of iets derge lijks. Jan Kamermans werd, naar zijn kale schedel, door de leerlingen 'Kale Jan' genoemd. Hij onderwees zijn pupillen in aardrijkskunde, geschiede nis, tekenen en handenarbeid. Bij de jongelieden was hij niet bepaald popu lair. De Groninger Jan Leistra doceer de Duits en handelsrekenen. Hij was vrij stug en het zich niet gemakkelijk benaderen. De vierde en meest kleurrijke leraar was Bert Schuil. Hij woonde in 'De Bloeiende Bongerd' aan de Buerweg. Schuil was afkomstig uit Drente. Hij Van links naar rechts de leraren J. Oppeneer, B. Scharp, mevr. M. Wit haar, M. v.d. Ploeg IHoofd van de school), T. Pesch en A. Houwing. De foto werd gemaakt door Wim Bloot- hoofd uit Heiloo, die ieder jaar de klassen en de leraren op de foto zette. kleedde zich in een khaki-kleurig cos- tuum, waarvan de pantalon deed den ken aan de 'knicker-bocker' en het colbert aan een 'battledress avant la lettre'. Deze outfit heeft hij steeds gedragen en wij hebben hem niet an ders gekend. Hij was een enthousiaste man, die zijn leerlingen vermocht te inspireren, zeker op het gebied van de natuurlijke historie, een vak dat in de dertiger jaren meestal 'natte his' werd genoemd. Schuil zorgde ervoor dat de klassen door planten en aquaria wer den opgefleurd. In de herfst organi seerde hij met de hulp van een aantal geinteresseerde leerlingen in de centra le corridor paddestoeltentoonstellin gen, die steeds veel bezoek trokken. Tijdens de biologieles nam hij zijn discipelen mee naar bos en weide om bloemen en planten te leren kennen. Ook was het Schuil die in de hoogste klas meerdere dagen durende school reisjes organiseerde. Kortom, Bert Schuil was een ideaüst van het zuiver ste water. In het handenarbeidlokaal werd in de wintermaanden les in handvaardigheid gegeven onder leiding van de heren Roggeveen, Smit en Zuidema. Menig jongetje heeft hier houtbewerkingsge reedschap leren hanteren. Roggeveen had een boekje geschreven met teke ningen van gebruiksvoorwerpen zoals een voetenbankje, windmolentje en nestkastje, die met meer of minder 36

Bergense kroniek | 1994 | | pagina 18