Een school in Bergen, 1922-1993 Impressie van een scholier en buurtbewoner Th.J. Brommer Een markant schoolgebouw in Bergen, ofschoon geen architectonische schoonheid, is sinds einde 1993 verdwenen. De sloop van het gebouw aan de Beemsterlaan no. 6 begon op 1 november en was in twee maanden voltooid. Het is wellicht voor menige Bergenaar interessant wanneer we even bij de historie van deze school stilstaan. De ULO-school aan de Beemsterlaan - sinds 1 augustus 1968 MAVO-school - vond haar oorsprong in 1918. In het begin van deze eeuw beschikte Bergen over één school voor 'openbaar ge woon lager onderwijs' die gelegen was op de hoek van de Dorpsstraat en de Schoolstraat (de huidige Ruïnelaan), daar waar zich nu het garagebedrijf van Smit bevindt. Deze school had een 7e en 8e leer jaar, maar bij het in 1918 nieuw inge stelde ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen was een wet in voorbereiding, de 'Lager-onderwijswet 1920', waardoor het uitgebreid lager onderwijs1 wijzigingen zou ondergaan, hetgeen onder meer een 9e leerjaar zou inhouden. Hierdoor, maar ook door de groei van de bevolking2, zou de bestaande school te klein worden. De gemeente besloot toen de ULO naar een andere lokaliteit over te bren gen. Ingangspartij van de Beemster- MA VO kort voor de sloop Ifoto Trees S taarink-Bruin smal Gratis bouwgrond B W van Bergen hebben zich al eind 1918 beraden over de locatie van een nieuw schoolgebouw. Ook het hoofd van de lagere school, de heer Piet Ba- retta, heeft zich daarvoor ijverig inge zet. Het archief van de gemeente Ber gen leverde een brief dd. 11 maart 1919 van de hand van burgemeester Jacob van Reenen op, gericht aan de gemeenteraad, waarin hij bevestigt het geen hij in de raadsvergadering van 4 februari daaraan vooraf gaande had toegezegd, namelijk bereid te zijn 'voor schoolbouw af te staan een terrein gele gen op de zoogenaamde Beemsterkrocht' en bereid te zijn het 'aan de gemeente te verkoopen voor den prijs van één Gulden per m2. De oppervlakte van dit terrein bedraagt ongeveer 7255 m2 zoodat de koopsom 7255.— bedraagt'. Hij ver volgt: 'Ik deelde Uwen Raad mede, dat ik in verband met de moeilijke tijden die de gemeente op financieel gebied te door worstelen heeft, bereid was de gemeente in staat te stellen het terrein te koopen, door een gelijk bedrag als de koopsom aan de gemeente ten geschenke aan te bieden De gemeenteraad reageerde op dit genereuze aanbod met twee raadsbe sluiten, beide gedateerd 4 februari 1919. Het eerste vermeldt dat B W in de gemeente 'geen geschikter en goedkoper terrein voor schoolbouw kun nen vinden' en dat zij besluiten het stuk grond te kopen. Waarbij de kosten van overdracht voor rekening van de ge meente komen. In het tweede besluit wordt, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, besloten 'voor de gemeente ten geschenken te aanvaarden eene som van 7255.— in contanten.' Een wandelkaartje van Bergen uit 1897 toont dat het terrein gelegen is tussen de Molenstraat en de Kruisweg (toen Heerenweg genoemd), in het westen begrensd door de Jan Jacoblaan en in het oosten door de St.Antonius- straat (genaamd naar het klooster van de Zusters Ursulinen aan de Loudels- weg). Het was toen praktisch nog ge heel onbebouwd, met uitzondering van enkele boerenbehuizingen aan de zuid zijde van de Molenstraat. Het terrein werd 'De Beemster krocht' genoemd3. De Beemsterlaan, die dit bescheiden duingebiedje later zou doorsnijden, bestond in 1897 nog niet. Wij vermoeden dat deze laan om streeks 1910 werd aangelegd. Ze had een 40 tot 50 cm breed middenpad van baksteen en aan weerszijde grof grind: een z.g. 'paardepad' zoals er vele in Bergen waren. In die tijd immers had vervoer met paard en wagen plaats, waarbij de paarden steeds dieper wor- Over de vormen van onderwijs ULO (Uitgebreid Lager Onderwijs) en MULO (Meer Uitgebreid Lager Onderwijsheeft veel verwarring bestaan. In officiële stukken en ook in diploma's werd zowel de ene term als de andere gebruikt. 2) In 1910 bedroeg het aantal inwoners van Bergen 2250 en het aantal huizen 500. In 1925 waren deze getallen resp. 4835 en 1250. Derhalve meer dan het dubbele in 15 jaar tijds. 3> Krocht/kroft: hooggelegen zandgrond. |34

Bergense kroniek | 1994 | | pagina 16