De eerste heren van Bergen Arie C.J. Bijpost, Geldermalsen Nevelen over middeleeuws Bergen Veel zaken met betrekking tot de mid deleeuwse geschiedenis van Bergen zijn nog steeds in nevelen gehuld: de bouw van de Ruïnekerk en haar - eventuele - voorgangers, het 'Out Heeren Huys', op de kaart van Blaeu in 1660 reeds aangegeven als ruïne, het legendarische huis 'Haelkesteyn' en ook de vraag wie nu echt de eerste heer van Bergen was. Over de laatste kwestie hebben al heel wat historici zich het hoofd gebro ken. Frits David Zeiler gaat hier in zijn voortreffelijke boek 'Hoog en Vrij' reeds op in door de geromantiseerde gedachte dat de befaamde Witte van Haamstede de eer toe komt, te corrige ren met te zeggen dat pas Witte's zoon Floris door huwelijk in het bezit van de heerlijkheid kwam. Deze Floris I van Haamstede trouwde namelijk rond 1320 met Goede van Bergen, dochter van Jan van Haarlem, heer van Bergen, en Jutte van Persijn. Jan van Haarlem, stelt Zeiler, was een van de eerste heren van Bergen. Hoe nu verder? Is dit het? Wie zou er eventueel nog vóór Jan van Haarlem heer van Bergen geweest zijn? En wie waren de Persijns? Deze vragen bleven ook mij - als historisch geïnteresseerde liefhebber van de heerlijkheid - bezig houden. Totdat ik een interessante ontdekking deed. Bladerend in oude jaargangen van 'Gens Nostra', het maandblad van de Nederlandse Genea logische Vereniging, stuitte ik op een zeer ver teruggaande kwartierstaat van de familie Greidanus/Jaeger, en toen ik dit artikel doorlas kwamen daar opeens een paar 'heren van Bergen' en een aantal 'Persijns' op het toneel. Reden genoeg, dacht ik, om e.e.a. eens op een rijtje te zetten en aan onze kersverse Historische Vereniging Bergen NH aan te bieden. NN als voontaamaanduiding geeft aan dat de echte voornaam niet in de betref fende acte wordt genoemd of onleesbaar is. Adallardus en zijn nazaten In de tweede helft van de elfde eeuw leefde er in onze streken een zekere Adallardus, die land in Heemskerk aan de abdij van Egmond schonk. Hij schijnt een zoon Galo gehad te hebben die vermeld wordt in 1105 en 1120 en heer van Bergen (en Haarlem?) ge noemd wordt. Hoe Galo aan die titel kwam wordt niet vermeld, wél dat hij gehuwd was met een zekere Geer- truid - die na haar man is overleden - en dat ook zij schenkingen deden aan de abdij van Egmond. Vervolgens worden genoemd: IJsbrand Galenzone, heer van Haarlem en Bergen (in 1130 en 1174), Symon Galo, heer van Haarlem en Bergen (in 1162 en 1174) en Symon van Haarlem, heer van Haarlem en Bergen (1198 en 1215). Van Symon zijn twee kinderen be kend: Wouter, de volgende heer van Bergen, vermeld in 1206 en 1230 en een niet met name genoemde dochter NN* van Haarlem die trouwde met Jan van Persijn. (Hier dus reeds een eerde re band tussen de families van Haar lem en Persijn). Wouters dochter Beatrix trouwde met Gerard, heer van Egmond. Waarschijn lijk had Wouter ook een zoon Willem, die dan de vader zou kunnen zijn van de door Zeiler genoemde Jan Willemsz van Haarlem, heer van Bergen en baljuw van Kennemerland, gehuwd met Jutte Jansdochter Persijn. Zij hadden een dochter: Goede van Bergen. De Persijns Ook over de Persijns, een niet onbe langrijk geslacht in het middeleeuws Holland staat in het artikel in 'Gens Nostra' het een en ander vermeld, zodat we het spoor van Goede van Bergen ook aan moederskant kunnen terugvolgen. De oudste vermelding betreft Dirk Persijn, genoemd als borg en getuige van de graaf van Holland in 1162/68. Hij trouwde met NN Arnoud Spikers- dochter, dochter van Arnoud Spiker, heer van Waterland. Hun zoon Jan Persijn, heer van Waterland, overleed op 20 september 1224 en werd begra ven in de abdij van Egmond. Hij was, zoals hier voor reeds vermeld, gehuwd met NN van Haarlem. Als volgende wordt genoemd Nicolaes Persijn van Haarlem, heer van Waterland, bezitter van het huis Velsen, overleden 1255/56, gehuwd met NN van Velsen. Na Nicolaes Persijn vinden we zijn zoon Jan Persijn van Velsen, ridder, heer van Waterland en het huis Vel sen, vermeld in 1252 en 1283, bezitter van het huis Swanenburg te Monni- ckendam. Hij ruilde half Waterland voor de Lier en Zouteveen en overleed op 21 of 26 december 1283. Hij was waarschijnlijk gehuwd met NN van Putten. Deze Jan Persijn was de vader van Nicolaes Persijn van Velsen, heer van half Waterland, Velsen, de Lier en Zouteveen, gesneuveld bij Zierikzee de 20e maart 1304, en ook van Jutte Jans dochter Persijn, de moeder van Goede van Bergen. Van Goede van Bergen wordt ver meld dat zij bij haar huwelijk met Floris I van Haamstede door graaf Willem III erkend werd als erfdochter voor de Persijngoederen die haar moe der ten huwelijk had meegebracht. Besluit In het bovenstaande is een groot aantal namen genoemd, met de summiere gegevens zoals die in de betrokken kwartierstaat vermeld waren. Misschien kunnen door verdere studie van de archiefstukken die er de basis voor vormden nog meer gegevens boven water komen omtrent de wordingsge schiedenis van Bergen als 'heerlijk heid'. Een poging daartoe lijkt me zeker de moeite waard! 14

Bergense kroniek | 1994 | | pagina 6