Bergens Nieuws 100 jaar geleden AA. Veer Berichten voor u opgezocht in de Alkmaarsche Courant van 1894, januari t/m juni |3 Einde vorige eeuw was de krant aanzienlijk dunner dan nu. Ze had een kleiner formaat en verscheen niet dagelijks. De abonnees werden op woensdag, vrijdag en zondag voorzien van het wereldnieuws en de gebeurtenissen op lokaal niveau. Met dit plaatselijke nieuws kunnen we ons een beeld vormen van wat de Bergenaren uit die tijd zoal bezig hield. Het is voor ons moeilijk voor te stellen dat onderstaande berichten de oogst zijn van een half jaar nieuws sprokkelen uit de krant. 24 januari «De zangvereniging Arion uit Alkmaar gaf op zondag 21 januari een uit voering in de kolfbaan van de heer W.Veenhuijsen. Voor een talrijk publiek werden o.l.v. dirigent Mühren verschillende stukken ten gehore gebracht. Met name de solo's en het duet van de heer Mühren met de heer Lieshout vielen in de smaak.» 21 maart «Op de kiezerslijsten zijn de na volgende aantallen kiezers geplaatst: gemeenteraad 178, provinciale staten 180 en voor de tweede kamer 181.» (In deze tijd bestond nog geen algemeen kiesrecht; alleen zij die voor een bepaald bedrag in de belasting werden aangeslagen, kregen een plaats op de kiezerslijst). 4 april «Op 29 maart gaf Bergens Mannen koor een uitvoering in de kolfbaan van de heer Veenhuijsen. Medewerking werd verleend door een meisjeskoor uit Bergen, beiden onder leiding van de heer P. van Hoont. Het programma was rijk en afwisselend en werd zeer ten genoege van het talrijke publiek uitgevoerd. Van een zestal dames uit de gemeente had de directeur op de slotavond van de repetitie een diri geerstok ten geschenke ontvangen, welke stok pubhek en zangers nog lang in zijn hand hopen te zien.» 13 april «Bij de verkiezing van een lid voor de gemeenteraad werden 141 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen tot raadslid werd Jan Oldenburg met 86 stemmen.» 27 april «Reeds tweemaal ontving de gemeente Bergen een bezoek van het corps leerlingen der Cadettenschool te Alkmaar. Beide keren was evenwel de eer twijfelachtig, daar sommigen de ontspanningstijd gebruikten om de school tot het mikpunt van 'laffe aardigheden' te maken.» 11 mei «Het deelbroodsfeest is op de 9e mei op de gebruikelijke wijze wederom gevierd. Aan kinderen werden 325 broden uitgereikt.» (Voor informatie over de deel- broodsdag, zie 'Hoog en Vrij; schetsen uit de geschiedenis van de heerlijkheid Bergen tot 1798', door Frits David Zeiler, Schoorl 1986, hfdst.17 blz. 41 e.v.). 's avonds eivol in de kolfbaan van de heer Veenhuijsen. Al met al een uit stekend geslaagd feest.» 22 juni «Op 19 juni was de dag van het jaar lijkse schoolfeest. Ditmaal bestond het niet uit een rijtour naar omliggende gemeenten, maar men bleef te Bergen en vierde kermis op het terrein van de heer Veenhuijsen. Lustig draaide de mallemolens en voor de kraampjes verdrongen zich de kinderen met hun bonnen in de hand. Dan was er nog de duizendkunstenaar Bamberg, die eier struif in zijn strohoed goot en er daarna een pannekoek uithaalde. Ook was er een 'photograaf die talrijke opnamen maakte als blijvende herin nering aan dit festijn. De vereniging Schoolbond had er voor gezorgd dat de ouderen tegen een geringe bijdrage ook 's avonds konden genieten van de kunsten van Bamberg. Het was Drie maal wordt in deze zeven berichten gewag gemaakt van de kolfbaan van de heer Veenhuijsen. Het kolfspel was in die dagen een geliefde binnensport, maar de zaal werd, zoals blijkt, ook gebruikt voor zanguit voeringen en ander vermaak. De to- neelopbouw leende zich daar goed voor. De kolfbaan, hier getoond op een unieke foto uit 1898, was in 1876 aangebouwd aan De Rustende Jager', toen eigendom van Warner Veenhuijsen, en lag langs de Breelaan. De laatste kolfbal is te zien in Museum Het Sterkenhuis IFoto in collectie Henk Jeitema, naar een origineel in het Rijksarchief in Noord-Holland, Provinciale Atlas, Haarlem).

Bergense kroniek | 1994 | | pagina 5