Tentoonstellingen Eldert Groenewoud en Piet Mooij op de fundatie van de V-1 lanceerbaan aan de Kranenburgerlaan, het bospad tegenover Museum Kranenburgh (foto Alkmaarsche Courant) Bronnen Photographic Library, University of Keele. Rijksinstituut Oorlogsdocumen ta- tie/Amsterdam. Kriegstagebuch Oberkommando der Wehrmacht. 'The Flying Bomb'. Kampfgeschwader 'Legion Condor'. Jan en Nico BijmanBergen. Gerard BijmanAlkmaar. Familie Veld, Bergen. Jaap de Koning, Bergen. Ingrid Dahms, Duitsland. Hans Höhler, Duitsland. Mr. F. Zeiler, Bergen. Werkgroepje Vliegveld Bergen In onze regio is een studiegroepje werkzaam dat zich actief bezig houdt met de geschiedenis van het vliegveld Bergen. Wie hierover gegevens heeft, kan contact opnemen met: J.H. Schuurman, Breedelaan 115, 1851 MC Heiloo, tel. 072 - 33 11 17. Bent u nog geen lid van de Historische Vereniging Bergen NH? Dat kunt u snel verhelpen. Op bladzijde 20 leest u hoe u lid kunt worden. Bent u wèl lid? Uw buurman en uw vrienden (m/v) zouden we ook graag inschrijven. U hoeft alleen maar hun naam en adres aan de secretaris of de penningmeester van de vereniging door te geven - schrifte lijk of telefonisch - en deze stuurt u een aanmeldingsformulier toe. In deze rubriek vestigen wij uw aan dacht op twee tentoonstellingen die betrekking hebben op de geschiedenis van Bergen. 3 mei t/m 30 september In de eerste plaats is dat de tentoon stelling in ons museum Het Sterken- huis. Naast de vaste opstelling op de begane grond is er de jaarlijkse zomer- tentoonstelling op de zolderverdieping. Dit jaar is het door de Culturele Raad voor de Tour-In manifestatie gegeven thema: Water, vijand en vriend. Vanaf 3 mei tot en met 30 september kunt u zien hoe vrijwilligers van Het Sterken- huis dit in voorwerp en geschrift heb ben uitgebeeld. Via het Gat van Ber gen, het ontstaan van duinen, storm vloeden, dijkaanleg en de droogmaking van de Bergermeer, brengt de tentoon stelling ons naar de hedendaagse polderbemaling en de kustopspuitingen in de voortgaande strijd tegen de zee. Het onderdeel water als vriend wordt weergegeven in het strandleven. 18 mei t/m 6 augustus De tweede tentoonstelling is te zien in het Stedelijk Museum Alkmaar aan de Doelenstraat. Aanleiding is het 450- jarig bestaan van het Hoogheemraad schap van de Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier. Onder de titel 'Perfect Gemeten', een 17e eeuw- se landmetersterm, zal een aantal kaarten het verhaal vertellen van inpol dering en uitwatering. Bijzonder is, dat vrijwel uitsluitend manuscriptkaarten worden getoond, d.w.z. unieke, met de hand getekende exemplaren. Eén daarvan is voor ons niet onbekend, nl. de kaart van de bedijkte Bergermeer uit 1568 van Adriaan Anthonisz. Op deze kaart staat de kerk van Bergen afgebeeld, zoals die ook prominent op het drukwerk van onze historische vereniging prijkt. Vanaf 18 mei tot en met 6 augustus bent u in de gelegen heid om dit unieks uit eigen omgeving te bewonderen. 19

Bergense kroniek | 1994 | | pagina 21