V1 -lanceerplatform Kranenburgerlaan Bergen De V-l lanceerbanen in Bergen imrfU magn. koers 253° (augustus 1993) richting Londen I 18 Sommigen denken dat de Duitsers in Bergen bezig waren met de aanleg van lanceercomplexen voor V-2's. Dat was echter een geheel ander wapen, en het lanceren ervan kon vanaf bijna elke willekeurige plaats gebeuren. De V-2 werd aangevoerd op een zogenaamde 'Meilerwagen' en verticaal opgesteld om te worden afgevuurd. Bij het lanceren van de V-1 werd gebruik gemaakt van de reaktie van twee chemische vloeistoffen die bij elkaar gevoegd werden. Vanwege de etsende werking van deze vloeistoffen moest de baan na elke lancering ste eds met water schoongespoeld wor den. De afvoer geschiedde via een putje. zonder problemen. De aanvoer van de andere materialen (staalconstructies enz.) die uit Duitsland moesten komen, liep echter grote vertraging op door de inmiddels zeer slechte transportmo gelijkheden. In de derde week van maart zetten de geallieerden voet aan wal aan de oostzijde van de Rijn. Het midden van Duitsland lag nu voor hun open. Al spoedig daarna vielen de eerste grote Duitse steden. Dit was de gena deslag voor het V-l project in Noord- Holland. Tegen het einde van de maand maart werden vanuit het oosten van Nederland de laatste V-l's afge schoten en de werkzaamheden aan de nieuwe lanceerbanen gestaakt. Op 28 maart 1945 verklaarde Eisen- hower dat Noord-Holland niet aange vallen zou worden en dat door controle vanuit de lucht over alle wegen de V-l dreiging vanzelf zou stoppen. Enkele opmerkingen Vermeldenswaardig is dat de Duitse luchtmacht ook V-l's lanceerde. Een V-l werd bevestigd aan een daartoe geschikt vliegtuig (meestal een Heinkel 111). Vervolgens werd koers gezet naar een positie boven de Noordzee waar de V-l werd gestart en losgekoppeld. Op 7 oktober 1944 kwam zo'n Heinkel met 'n V-l boven Groet (gemeente Schoorl) in aanraking met een grote mast en stortte neer in dit dorp. Het gevaarte kwam terecht op de plaats waar nu het garagebedrijf Hoexum is gevestigd. Nog tijdens de opgraving, verricht door de heren Delachaux, Groene- woud, Kemp, Klein, Mooij, Schuurman en Verschure, gaf het gemeentebestuur van Bergen toestemming om de kuil open te laten üggen. Zij zorgde voor een afrastering van het blootgelegde fundament. Inmiddels staat er een in formatiepaneel. .27 ,31., Ié 20 20 afvoerput 50 h.o.h. 9.40 meter afvoer 0 10 cm -■ uv SU NÜ-^vU _"r^V f" -f-" -!'n'T■- --T--J T V-T."-'?'" maten in centimeters tenzij anders aangegeven 1 meter zf7^ M-M-M1

Bergense kroniek | 1994 | | pagina 20