Oproep aan onze leden Zuivelfabriek Wilhelmina de Alkmaarsche Krant: 'Onderzoek naar vossen in Noordhollandse duinen'. Moeten we nu dan maar weer duinmei ers aanstellen die de populatie van de konijnen in stand kunnen houden en de problemen met de vos weer goed kunnen aanpakken, hopelijk met een beter beleid dan de duinmeiers in dit artikel? Bronnen De Heerlijkheid Bergen in Woord en Beeld, M. van Reenen-Völter, 2e druk, Alkmaar 1925. De voormalige gemeente Wimmenum, P. Boer, Alkmaars Jaarboekje 1966. Regionaal Archief Alkmaar: Notarieel Archief Bergen, inv.nr. 217. Inventaris Familiearchief Van Reenen, PA.A. van Vliet-Mak. Inventaris Familiearchief Van Foreest, Mr. J.H. Rombach, inv.nr. 876. Alkmaarsche Courant. Wimmenum en Wimmenummerwoud, F.D. Zeiler, Feestbundel D.P. Blok, Hilversum, 1990, blz. 376-383. Hazen en konijnen in Noord-Holland, Marijke Drees, Noordhollands land schap, jrg. 17, nr. 3, 1990. Duutkonijnen, Marijke Wallage, Wad denbulletin, jrg. 17, nr. 3, 1982. Vroegste geschiedenis van het konijn in Holland en Zeeland, Rob Rentenaar, Holland, jrg. 10, nr. 1, 1978. Stroperij op konijnen vanuit Egmond aan Zee, T.W.M. Bakker, Duin, jrg. 11, nr. 4, 1988. Hoog en Vrij, Frits David Zeiler, Schoorl, 1986. Bergen in de branding, Henk Schoorl, Alkmaar in Veelvoud, Zutphen, 1977. Het archief van de Abdij van Egmond, Dr. PA. Meilink, 's Gravenhage, 1951. Met dank aan W.S. Janssen, Schoorl voor zijn inbreng uit zijn eigen archief. Kraenoogen De vraag rijst wat die 'Kraenoogen' zijn waar de honden niet tegen kon den. Volgens Van Dale zijn het braak- noten van een bosplant met de latijnse naam 'Nux Vomica'. Maar de honden overleden ter plekke, dus het zal een zwaarder vergif geweest zijn dan braaknoten doen vermoeden. Wie helpt ons een goede verklaring voor dit woord te geven? De werkgroepen hebben u nodig. On getwijfeld weet u interessante of pi kante bijzonderheden over mensen, ge beurtenissen of gebouwen van vroe ger. Wellicht heeft u historisch materi aal in uw bezit, zoals oude aktes, cor respondentie, inventarislijsten, ont vangstbewijzen, foto's, bouwtekenin gen of dergelijke. Wij verzoeken alle lezers dit materiaal nooit in de vuilnis bak of waar dan ook te deponeren, maar eerst de vereniging te benaderen. Vraagt u even aan een van de be stuursleden of het materiaal waarde heeft. Ook als het nog niet zo oud is, kan het van belang zijn voor een on derzoek of voor een artikel in ons tijdschrift. Daarna kan het voor het nageslacht worden bewaard. Enkele werkgroepen hebben nog versterking nodig. Als u kunt bijdragen aan een bepaalde activiteit, belt u dan de voorzitter of een van de leden van de desbetreffende werkgroep. Een voorlopige lijst van de werkgroepleden vindt u achterin het tijdschrift. Een aantal leden van de vereniging heeft zich aangemeld zonder nog te kunnen zeggen bij welke werkgroep ze zich thuis zouden voelen. Van hen graag een telefonische reactie. Binnenkort zal door Jaap Veldt uit Bergen in eigen beheer een boekje worden uitgegeven over de Stoomzui- velfabriek 'Wilhelmina' die van 1906- 1950 aan de Bergerweg gevestigd was. het boekje, dat in A4-formaat verschijnt, heeft een omvang van 155 bladzijden en bevat o.a. tekeningen, foto's, rekeningen, correspondentie, verslagen, financiële rapporten en namen van melkboeren. Het kan ad f 38 besteld worden bij de samensteller, Joh. Frisoplantsoen 19, 1862 BL Bergen NH, tel. 95940. 12

Bergense kroniek | 1994 | | pagina 14