I 1° h.j. min Perikelen in de duinen omstreeks 1720 Vroeger Het de adel de konijnenjacht in de duinen over aan een 'duinmeier', die er zijn broodwinning van maakte. De duinmeierswaren pachters van de duinen van de toen rechtmatige eigenaren. Het gebied dat aan een duinmeier werd verpacht heette een 'warande'. Konijnenvellen werden in die tijd nog verwerkt tot bontjassen, dit gebeurde o.a. in Alkmaar. Maar ook het konijneboutje zal er zeker wei ingegaan zijn. Eerst een stukje voorgeschiedenis van de verschillende pachtterrei nen rondom Bergen. Wimmenummerduinen Deze duinen waren van oudsher grafe lijk bezit. In 1682 kwam de hoge en vrije heerlijkheid Wimmenum in han den van Jan Six, die het kocht van de familie Van Coeverden, de latere erf genamen gingen de naam Six van Wim menum voeren. Onlangs is aan dat bezit een eind gekomen, 1 november 1992 werd het duingebied bij inschrij ving van de hand gedaan, drie eeuwen lang was het in handen van een parti culier en als zodanig één van de laatste duingebieden die niet aan de Provincie toebehoorden. Sinds 1 januari 1993 is de Provincie Noord-Holland eigenaar van de Wimmenummerduinen, die een oppervlakte hebben van 368 hectare. Eindelijk zullen de Wimmenummerdui nen opengesteld worden voor het pu bliek en zullen ze deel uitmaken van het Noordhollands Duinreservaat. De duinen van Bergen Dit duingebied behoorde van oudsher aan de Heren van Bergen. Het heeft aan verschillende geslachten toebe hoord. Tot 1464 het geslacht Van Haa mstede/Van Borsselen, tot 1568 het ge slacht Van Brederode, van 1568 tot 1641 aan de graven Van Holstein-Sc- haumburg, tot het jaar 1707 het ge slacht Studler van Surck, tot aan 1797 de Graven van Nassau Bergen, tot 1815 het geslacht Mulert, daarna en tijdens de invoering van het Kadaster in 1832, de Heer W.P. Baraaart. Het gebied omvatte toen zo'n 1000 hectare. In 1851 was de heerlijkheid in Oudere spellingen van 'duinmeier' zijn: 'duinmaaijer, duinmeyer of duinmeijer'. handen van de familie Van Reenen gekomen. Het is in de loop der jaren versplinterd tot kleinere percelen, waarvan op een gedeelte in 1906 de badplaats Bergen aan Zee is gesticht door de familie Van Reenen. Rond de jaren '20 is het grootste gedeelte in handen gekomen van de provincie; het maakt nu deel uit van het Noordhol lands Duinreservaat. Omstreeks 1500 waren de konijnen in Holland in zo'n grote getale aanwezig, dat zij op vele plaatsen een ware plaag vormden voor de boeren. In de zgn. 'Informacie' van 1514 (rapporten van de onderzoekscommissarissen die in dienst waren van de grafelijke over heid) lezen we over Bergen 'dat veel van den conijnen gegeten wert', en de inwoners van o.a. Bergen klaagden over de schade die zij door de konijnen aan hun gewassen ondervonden. De pacht in 1588 voor het duingebied was f 200 per jaar. Daarnaast moest de duinmeier ook jaarlijks een windhond geven aan de rentmeester van de Heer van Bergen; in die tijd was dat de Graaf van Holstein-Schaumburg, die de Heerlijkheid via uiterste wilsbeschik king d.d. 15 februari 1568 had verkre gen van Hendrik van Brederode, die Jachttafereel in de duinen op de kaart van Biaeu. dezelfde dag aan borstvliesontsteking overleed. De duinmeiers moesten jaarlijks nog eens 300 gaten boren, zodat de konij nen daarin hun nesten konden maken en veilig waren voor stropers, zodat deze hun nesten niet konden opdelven. Dat de populatie van de konijnen later weer een ongekende hoogte had aan genomen moge blijken uit het feit dat in 1661 werd besloten het schadelijk gedierte uit te roeien. De Staten van Holland en Westfriesland kenden daar voor zelfs aan de Heer van Bergen, voor onkosten en jachtverlies een jaar lijkse som toe van f 700, waarvan de ene helft door de Staten en de andere helft door de ingezetenen betaald moesten worden. Deze toestand duur de voort tot in de 19e eeuw; de Heer van Bergen genoot het bedrag nog in 1806. De Schoorlse duinen Deze duinen waren van oudsher grafe lijk bezit. In een akte aanwezig in het abdij-archief van Egmond, gedateerd 21 maart 1441, verbood Philips, hertog van Bourgondië, een ieder te fretteren (konijnen vangen met behulp van een fret) of wild te vangen in de duinen gelegen tussen Groet en Camp. Dezelf de Philips verbood een ieder bij akte van 27 januari 1447 konijnen te vangen in de duinen gelegen in de omgeving van Hargen. Tussen de houtvester van Holland en de gemeente Schoorl werd in 1591 een akkoord gesloten over het gebruik van de Schoorlse duinen. In 1685 werden de Schoorlse en Groeter achterduinen met de dorpen Schoorl, Groet en Camp nog ingetekend op een kaart door de landmeter Ysaac Haringhui- sen. De duinen behoorden toen in erf pacht aan de toenmalige heer van o.a. Schoorl en Camp, Jan Adriaan van Egmond van de Nijenburg. Tot 1894 waren de duinen van Schoorl in bezit van de Domeinen. Dat jaar werd de Nederlandse Heide Maat schappij opgericht. Het bezit werd in 1899 overgedragen aan het in dat jaar opgerichte Staatsbosbedrijf. Het Schoorlse bos- en duinterrein werd hiermede het eerste gebied in Neder land waarvan het Staatsbosbedrijf, later omgedoopt in Staatsbosbeheer, beheer der werd. Grensincidenten De duinmeiers konden geen concur rentie gebruiken en dat er meermalen

Bergense kroniek | 1994 | | pagina 12