Onze werkgroepen Het liedje van den Bergenaar De vereniging heeft haar veelzijdige activiteiten ondergebracht in de volgen de werkgroepen: Werkgroep 'Excursies' De werkgroep brengt door middel van rondleidingen en bezoeken de histori sche gebouwen en locaties van Bergen onder de aandacht van de leden en van aspirant-leden. Voorzitter: Pietertje Borggreve-Kui ken, Haya van Somerenstraat 36, tel. 97895 Onderzoek Vijf werkgroepen houden zich actief bezig met onderzoek. Waar mogelijk zullen de resultaten daarvan in de 'Bergense Kroniek' worden gepubli ceerd. Het zijn de volgende werkgroe pen: a. 'Algemeen Historisch Onderzoek' Deze werkgroep zal zich bezig houden met een groot aantal onderwerpen. O.a. de geschiedenis van de midden stand, van scholen en andere gebou wen, van verdwenen namen en beroe pen in Bergen, en met genealogische onderwerpen. Als begin is thans een interessant on derwerp in een eerste stadium van onderzoek: 'Een rondje Ruïnekerk 1900'. Voorzitter: Louise Grimmelt, Voert 1, tel. 94851. b. 'Bergen aan Zee' Deze werkgroep onderzoekt de ontwik keling van de vóóroorlogse bebouwing van Bergen aan Zee. O.m. staat een onderzoek op het programma naar de vraag: welke architecten hebben in Bergen aan Zee gebouwd? Omdat Bergen aan Zee in 1996 90 jaar bestaat, zal de werkgroep in dit kader een activiteit ondernemen, wel licht in samenwerking met het museum Het Sterkenhuis. Voorzitter: Herman Roos, Bergerweg 4, tel. 13753. c. 'Bergen '40-'45' De werkgroep probeert zoveel mogelijk vast te leggen hoe Bergen de bewogen jaren '40-'45 heeft beleefd. Dit door middel van foto's, opgeschreven bele venissen - zoals delen uit dagboeken - en interviews met mensen die het hebben meegemaakt. Omdat in 1995 gevierd wordt dat ons land 50 jaar geleden werd bevrijd, wordt gedacht aan twee publikaties in dat jaar. Ook is wellicht mogelijk dat de werk groep, eventueel in samenwerking met het Bevrijdingscomité, een tentoonstel ling inricht in Museum Het Sterken huis. Voorzitter: Eldert Groenewoud, Oude Bergerweg 89, tel. 18043. d. 'Historisch Kadaster Bergen' Doel van de werkgroep is het in kaart brengen van historische bebouwingen en hun eigenaren in de loop der jaren, alsmede de studie van oude veldnamen in Bergen. Voorzitter: Henk Min, Kogendijk 99, tel. 97130. e. 'Oude foto's Bergen' Doel: het beschrijven van oude foto's, dia's en films. Deze werkgroep zal regelmatig materiaal aanleveren voor de 'Bergense Kroniek', maar kan ook de vijf hierboven genoemde werkgroe pen van benodigde foto's voorzien. Voorzitter: Hans van Marwijk, Loop 13, tel. 94988. Redactie 'Bergense Kroniek' Deze werkgroep is verantwoordelijk voor het laten verschijnen van het tijdschrift van de vereniging en voor de tekst van de periodieke nieuwsbrieven aan de leden. De redactie: - overlegt met de werkgroepen over ter hand te nemen onderzoek en publi ceert de resultaten daarvan; - nodigt auteurs uit bijdragen te leve ren; - stelt zelf artikelen samen. Voorzitter: Bert Veer, Nassaulaan 11, tel. 95250. 'Verspreiding Drukwerken' Deze werkgroep regelt de versprei ding/verzending van alle drukwerken die door de vereniging resp. de werk groepen worden verzorgd, t.w. het tijdschrift, nieuwsbrieven, werffolders en -brieven en affiches. Ook voorraad beheer valt onder de zorg van de werk groep. Voorzitter: Kees Vrasdonk, Wetering 89, tel. 96228. Overige werkgroepen De volgende werkgroepen zijn in het eerste stadium van aktiviteiten: a. 'Onderwijs' De werkgroep zal contacten leggen met het onderwijs in Bergen ter bevorde ring van de kennis van de geschiedenis van het dorp bij jongeren. Voorzitter: Trees Staarink-Bruinsma, Verlengde Geestweg 9, tel. 96596. b. 'Video' Doel van deze werkgroep is het vast leggen op video van gebeurtenissen in ons dorp. Voorzitter: Thijs Kroon, Dorpsstraat 30, tel. 98153. Dat onze Heerlijkheid haar eigen lied heeft, zal niet aan iedereen bekend zijn. Daarom wordt het hier met noten balken en al afgedrukt, op een blad dat door de Haarlemse componist Philip Loots werd gesigneerd. Het lied werd in 1910 gecomponeerd op woorden van mevrouw M. van Reenen-Völter, de vrouw van de burgemeester, en was in vroeger dagen min of meer verplichte zangstof op de lagere scho len van Bergen. Dat is misschien ook de reden dat het werd opgenomen in een van de bundels 'Kun je nog zin gen, zing dan mee' van uitgeverij Wol- ters-Noordhoff (zie o.a. de 40e druk van 1981, lied nr. 23; overigens met slechts vier van de negen coupletten). Voor de Bergenaren is het nu zaak de kelen te schrapen en de instrumenten te stemmen, en vervolgens, hetzij thuis hetzij op straat, dit lied 'licht van toon en beweging' ten gehore te bren gen. |8

Bergense kroniek | 1994 | | pagina 10