Ril NO ER/ I fa WH I w BOMBOM/» „Stf mil FF FI VICTORIA ■BBB AlkmaardersopdeKaart ALKMAAR HETSCHERMERiEILAND De Familie Ringers Regionaal Archief Alkmaar 4JD l- Stedelijk Museum Alkmaar '■if I t t) Stadsvilla’s I J Ringersfabriek I J< Het Ringerskwartier De Laat160A/160B |H Uitgave van: Stichting AlkmaardersopdeKaart Teksten: Klaas te Bos, Annelies V. Janssen en Bart van Groen Vormgeving: Gerard Stals Druk: Marcelis Dékavé Oplage: 2000 E Varnebroek 15-17 Huis van dr. Van Dam [w Agentschap van de Nederlandsche bank Museum In 't Houten Huis gemeente ALKMAAR^ j OUDHEIDKUNDIGE VERENIGING 0 Deelnemers: Aldert Pilkes, Annelies V. Janssen, Jan Jansen, Fred Hoek, Bart van Groen, Klaas te Bos Hij belandde in de gevangenis te Scheveningen en de kampen Vught en Sint-Michielsgestel. Uiteidelijk werd hij overgeplaatst naar het concentratiekamp Sachsenhausen. Hij was gedwongen deel te nemen aan een dodenmars en werd door de Russen nabij de Elbe overgedragen aan de Amerikanen. Eind mei 1945 keerde hij ernstig verzwakt in Nederland terug. In het eerste naoorlogse kabinet Schermerhorn-Drees werd Johan minister van Openbare Werken. Eind 1946 trad hij - inmiddels was hij lid van het kabinet Beel 1 - af als minister. Hij voelde zich geen poli tiek dier, was niet tevreden over de aanpak van de weder opbouw en had ook last van zijn gezondheid. Doorslag voor zijn aftreden vormde uiteindelijk de opstelling van de regering in het beleid ten aanzien van Nederlands-Indië. Tot aan zijn dood in 1965 oefende Johan nog vele maat schappelijke functies uit. In 1905 startte de chocoladefabriek van Ringers in dit pand van aanvankelijk 50 m2. De woning (nr. 15) en de werkruimte (nr. 17) waren gebouwd door de firma F.H. Ringers en Zoon. De fabrieksruimte bleek al snel ontoereikend. Drie jaar later werd een verdieping toege voegd en werd het pand vervolgens verlengd. In 1911 gaven de twee broers Hendrik en Theo hier al leiding aan 25 werknemers. R Huize Voorhout De bouw van Huize Voorhout aan de Kennemerstraatweg in 1906 was voor de firma F.H. Ringers en Zoon een grote klus. Advocaat mr. W.C. Bosman was de opdrachtgever. De Hilversumse architect J.W. Hanrath was verantwoor delijk voor het ontwerp. In 1939 werd het pand met een grote vleugel uitgebreid. Firma F.H. Ringers en Zoon bouwde die vleugel, maar zorgde ook voor het ontwerp ervan. Gefortuneerde bejaarden betrokken het pand. Maar niet voor lang. In 1940 confisqueerde de Duitse bezetter Huize Voorhout. Hier zetelde tot het einde van de Tweede Wereldoorlog het hoofdkwartier van de Wehrmacht voor de kop van Noord-Holland. In 1949 werd het gebouw het onderkomen van verpleegsters van het Centraal Ziekenhuis aan de Wilhelminalaan. Nu floreert het nog steeds in zijn omgeving als apparte mentencomplex. Als voorbeeld van de vele herenhuizen en stadsvilla's, die de firma F.H. Ringers en Zoon bouwde, kunnen de stadsvilla's Wilhelminastraat 2 (1917: architect Jan Wils zie foto) en Wilhelminastraat 4 (1920: architect De Bazel) dienen. Tot de eerste huizen, die Fits jr. ontwierp, behoorde het pand op de hoek van de Juliana van Stolberglaan/Ken- nemerstraatweg. Hier woonde de bekende en populaire Alkmaarse chirurg dr. J.M. van Dam (1880-1937). Hij pleitte en zette zich indertijd in voor twee moderne ziekenhui zen in Alkmaar. Zijn inspanningen leidden tot het Centraal Ziekenhuis en het St. Elisabethziekenhuis (nu tezamen het Noordwest Ziekenhuis). Schuin tegenover zijn woning verscheen eind 1938 - op initiatief van familieleden en patiënten - een monument ter nagedachtenis van deze voor Alkmaar belangrijke chirurg. [ft Julianaschool Op 1 februari 1929 werd de Julianaschool in de Burge meester Palingstraat 6 geopend. Frits Ringers jr. en J. van Reijendam ontwierpen het pand. Zij werden beïnvloed door de Amsterdamse School en Jan Wils. De school startte als christelijke lagere school. In de vijftiger jaren uitgebreid met een ulo, die na de inwerkingtreding van de Mammoetwet de status van mavo kreeg. In 1975 ging de Julianaschool op in het christelijk lyceum (nu de csg Jan Arentsz). Daarna vond een heao - als onderdeel van de Hogeschool Alkmaar - nog een aantal jaren onder dak in het schoolgebouw. Het fraaie pand werd in 1999 gesloopt. Op de plaats van de school verrees een aantal woningen. [^Ambachtsschool Bergerweg Cornelis Bosman, directeur van de rederij "Alkmaar Packet" was een van de prominente Alkmaarders, die ijverde voor de start van technisch onderwijs in de stad. In 1893 ging een ambachtsschool van start in een pand op de hoek Doelenstraat/Gedempte Nieuwesloot. Na het inzamelen van geld en subsidies werd de bouw van een nieuwe ambachtsschool aan de Bergerweg mo gelijk gemaakt. De architecten P.N. Leguit en J.W. Hanrath zorgden voor het ontwerp. De firma F.H. Ringers en Zoon bouwde het indrukwekkende pand. De Alkmaarsche Cou rant sprak in 1913 bij de opening van de ambachtsschool dan ook terecht over een "schoolpaleis". In september 1920 bezocht koningin Wilhelmina de school. Vanaf 2010 is het pand het onderkomen van onder andere het Regionaal Archief Alkmaar. Het monument is enkele jaren geleden verplaatst naar de Prinses Julianalaan in de Hout. Frits sr. kocht voor zijn beide zoons een kavel grond nabij het Noord-Hollands Kanaal. In 1920 werd daar de eerste paal geslagen. Het ontwerp van het fabrieksgebouw was van de hand van Frits jr. Het ontwerp van de fabriek is sterk beïnvloed door de bouwstijl van de Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright. De band tussen Frits jr. en de bekende Alkmaarse architect Jan Wils is ongetwijfeld van invloed geweest voor de keuze van deze bouwstijl voor de Ringersfabriek. De firma F.H. Ringers en Zoon bouwde het pand. Ook de verschillende nadien gerealiseerde uitbrei dingen van de chocoladefabriek kwamen voor zowel het ontwerp als de bouw voor rekening van de gebroeders Ringers. Het imposante fabrieksgebouw aan de overkant van de stad en het kanaal werd wel als "ver weg" ervaren. De Ringersbrug en Tesselse brug bestonden nog niet en voetgangers konden geen gebruik maken van de spoorbrug. De directie regelde een pontje om met name fabrieksmeisjes die met de trein arriveerden, vanaf het afgesneden kanaalvak over te kunnen zetten. Het pontje was overigens niet meer dan een sloep. Op 22 december 1954 werd het pontje overvaren door een motorboot. De 32-jarige Joop Haans, expeditieknecht en veerman van Ringers kwam daarbij om het leven. De chocoladefabriek floreerde. Op het hoogtepunt werden wereldwijd ruimt 3.000 producten verkocht. Rond 1960 telde het bedrijf ongeveer 800 werknemers. Het werven van personeel - met name inpaksters - kostte veel energie. Zo liet de directie in 1958 inpaksters uit onder meer Denemarken overkomen om de productie gaande te In 1923 kwam een karakteristiek gebouw gereed op de hoek van de Koorstraat en de Heul. De firma F.H. Ringers en Zoon bouwde dit pand naar een ontwerp van de Amsterdammers A. en L. van Gendt en de Alkmaarse architect P.N. Leguit. Opdrachtgever was de Nederlandsche bank, die in het gebouw een agentschap van deze bank startte. Een tijdlang was het een filiaal van de Fortis- bank, waarna het gebouw vervolgens dienst deed en doet als onderkomen van modezaken. [L Ramen Kapelkerk De Kapelkerk aan de Laat bevat twee gebrandschilderde ramen, die door leden van het gezin Ringers aan de kerk zijn geschonken. In 1928 bekostigde de leden van het gezin een raam met de beeltenis van de Bijbelse Dorcas,die opkwam voor de armen en verdrukten. Met dit raam brachten de kleinkinderen Ringers een eerbetoon aan het liefdadigheidswerk van hun oma Elisabeth Volten. Jan Ringers en zijn vrouw maakten het in 1939 mogelijk een raam te plaatsen met een tweetal Bijbelse taferelen ("Laat de kinderen tot Mij komen" en "'t pen- ninkske der weduwe"). In de loop van 1972 kwamen de machines definitief tot stilstand. De fabriek werd door Klercq Woonwereld ge kocht en kreeg - na een verbouwing - gedurende enkele decennia de functie van meubelpaleis. De bakstenen gevels verdwenen achter witte kunststofplaten. Na het faillissement van Klercq brak een ongewisse periode aan. Acties van de Historische Vereniging Alkmaar en de Stichting ADAPT wisten sloop te voorkomen. In april 2016 wees de gemeenteraad het pand aan als gemeentelijk monument. kunnen houden. In de zestiger jaren van de vorige eeuw kwam het bedrijf echter in de problemen. Het Engelse bedrijf Cavenham Foods Ltd fuseerde in 1969 met de Ringersfabriek. Een jaar later werd het geheel overgeno men door de Koninklijke Droste fabrieken NV te Haarlem. [G Het F.H. Ringershof Als voorzitter van de Vereniging Volkshuisvesting Alkmaar zette Frits jr. zich jarenlang energiek in voor uiteenlopen de projecten in de stad. Zo kwam in 1952 in de Paul Krugerstraat een complex van 34 woningen voor wedu wen en bejaarden gereed. Het complex kreeg als eerbe toon aan Frits jr. de naam van F.H. Ringershof. Het F.H. Ringershof sloot aan bij het Hofje van Paling en Van Foreest aan de Steijnstraat, dat in 1901 ook al door de firma F.H. Ringers en Zoon was gebouwd. Vanwege de slechte staat zijn de woningen van het F.H. Ringershof gesloopt, maar het complex is weer in 2016/2017 in een vergelijkbare stijl herbouwd. I H Q HIHBI BK - B en AANNEMERS Facebook: www.facebook.com/alkmaardersopdekaart Stichting AlkmaardersopdeKaart Jan Ringers - de vader van Frits sr. - nam in 1844 de timmerwerkplaats over, die al in het pand aan de Laat 160A/160B gevestigd was. Voor het pand lag toen nog de gracht de Laat. Na een leerperiode van enkele jaren bij zijn vader zette Frits sr. de werkplaats voort. Met zijn gezin woonde hij in dit pand boven de werk plaats. Anno 2020 is in het pand de lunchroom-brasserie "De Huiskamer" gevestigd. Op het kozijn boven de ingang van de lunchroom, vlak onder het zonnescherm, is de firmanaam "1844 F.H. Ringers en Zoon 1904" geschilderd. De voormalige chocoladefabriek Ringers heeft als inspi ratiebron gediend voor de naamgeving van verschillende elementen in het gebied waar de fabriek ooit van start is gegaan. Zo wordt het gebied langs de Noorderkade aangeduid als het Ringerskwartier. Het aldaar gevestigde winkelcentrum gaat door het leven als Ringers Winkel centrum. Het plein voor de voormalige chocoladefabriek is getooid met de naam Ringersplein. En zo draagt de in 1997 gebouwde stalen voetgangersbrug over het Noord-Hollands Kanaal de naam van Ringersbrug. i i M Ld r.H.RINCERS EN ZOON.„TIMMERLIEDEN Es 1925 HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR FOTOCLUB

Alkmaarders op de kaart | 2020 | | pagina 2