Dobbelen en klootschieten Bedelaars bij de stadspoort Linksboven: Deze trouwfoto werd in 1895 gemaakt. De gelukkigen waren de advocaat en procureurmr. A.P.M. Kraakman en mej. C.A.M. Kortman. Ten opzichte van vandaag lijkt er niet veel veranderd te zijn in de trouwkleding. Rechtsboven: De Grote Kerk. Heel wat lief en leed heeft zich hier afgespeeld: doop, huwelijk en overlijden. Begraven geschiedde in en om de kerk. Pas met de aanleg van de begraafplaats aan de Westerweg in 1830 kwam aan dit gebruik een einde. Cremeren was toen nog uit den boze. In 1914 werd het eerste crematorium gebouwd op de begraafplaats Westerveld te Velzen. Midden: De doopplechtigheid was reden voor een feest waarbij veel familieleden aanwezig waren. Op zulke gelegenheden kreeg je gemakkelijk drie generaties op de foto. De Alkmaarse werkelijkheid was in de middeleeuwen veelal niet zo somber als hiervoor werd geschetst. Er werd weliswaar hard gewerkt, maar vóór de Hervorming waren er de vele heiligendagen die moesten worden gevierd. Het aantal zon- en feestdagen beliep bijna 120 per jaar! Dan hoorde men mis bij het hoogaltaar in de Sint Laurenskerk, of in de zijbeuken bij de tien a twaalf altaren van de gilden en broederschappen. Na de mis waren er de vele herbergen, waar allerlei spelletjes werden gespeeld, uiteraard onder het genot van een stevige dronk.Tegen het bierdrinken werd niet gewaarschuwd, want de brouwers behoorden veelal tot de regentenklasse, maar tegen het dobbelen des te meer. Herhaaldelijk werden diverse spelen verboden op straffe van een flinke boete. Op zeker moment werd zelfs het kaartspelen buiten de wet gesteld. Veel schijnt het niet geholpen te hebben, ook al had de rechtbank bepaald dat zij speelschulden niet zou berechten. Het kwam zelfs voor dat iemand zich 'verdobbelde' en zijn gehele bezit verspeelde. Deze ongelukkige wachtte een jaar verbanning of het verlies van zijn rechterhand. Ook spelen die in de buitenlucht werden beoefend, leverden soms nogal wat overlast op. Zo was het schieten naar de weerhanen op de torens of naar buurmans duiven om begrijpelijke redenen verboden. Ook het uitbreken van straatkeien om 'negen cuylen', 'ellen' of 'winckert' te spelen, was niet toegestaan. Zelfs het gooien met stenen of loden ballen door straten en weiden, zoals bij het klootschieten te pas kwam, was een verboden bezigheid. De armen zullen altijd onder ons zijn, wist de Alkmaarder ook in het verleden al. Dit kon echter 349

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 9