Linksboven: De Hollandse huisvrouw was een schoon mens. Schrobben en boenen was een vast onderdeel van hel dagelijkse werk. Alleen dames uit de betere standen konden dit harde werk uit handen geven. Omstreeks 1925 werd deze foto gemaakt van een dienstbode die de trap van een huis aan de Nieuwlandersingel schoonmaakt. Rechtsboven: hl 1954 krijgt de stoep van een luns aan het Verdronkenoord een flinke opknapbeurt. De dame dweilt de stoep van nummer 51. Links: Leerlingen van het Huishoud- en Industrieschool zijn in 1896 aan de schoonmaak. Vee! meisjes namen later een betrekking als dienstmeisje en leerden zo de kneepjes van dat vak. Rechts: Drie dienstbodes omstreeks 1920 in de keuken van Huize Voorhout aan de Kennemerstraatweg. 362 het was aan de orde van de dag. Meestal begon het met hoogst interessante roddels, die zich met de snelheid van een strovuur door de stad verspreidden. Dan zochten mensen een groepje getuigen bij elkaar en haastten zich naar de notaris, om officieel te laten vastleggen dat ze door deze of gene voor 'vette dief', 'onguyre schelm' of 'deckselse boer' waren uitgescholden, waarna de getuigen om strijd verklaarden, dat zij de betrokkene niet anders kenden dan als een eerzaam burger of burgeres. Dergelijke gebeurtenissen werden uiteraard druk besproken en natuurlijk dacht iedereen er het zijne van. Dat muisje zou nog wel een staartje hebben, de wal zou het schip keren en het einde zou de last dragen. Er is zelfs een barbier geweest, die jarenlang alle roddels die hem ter ore kwamen in een dagboek opschreef. Boeiende lectuur, die echter doet vermoeden dat Alkmaar geen wereldstad was. En dan waren er natuurlijk de politieke tegenstellingen, die herhaaldelijk tot opstootjes en zelfs tot plundering en vernieling aanleiding gaven. En niet te vergeten de godsdienstige geschillen; niet alleen in de officiële staatskerk, maar ook bij de andere kerkgenootschappen. De Alkmaarse burger leefde intens mee met alles wat in zijn stad voorviel. Bij de eerste-steenlegging van een huis, het vernieuwen van een brug of sluis, een brand in een molen of zoutkeet en zelfs bij de ingebruikneming van een nieuw orgel in een roomse schuilkerk, het volk stroomde toe.Tot ver in de vorige eeuw leest men in de Alkmaarse Courant dan ook alleen maar over gebeurtenissen buiten Alkmaar. Voor het Alkmaarse nieuws had men immers de krant helemaal niet nodig! De krant bracht het nieuws uit de grote wereld, waar allerlei merkwaardige dingen gebeurden, die gelukkig in Alkmaar onbestaanbaar waren. 1988 UitgeverijWaanders b.v., Zwolle Druk: Waanders b.v., Zwolle ISBN 90 6630 770 6 Op de omslag: De titel van dit schilderij vanR van Horstok, dat in 1798 werd gemaakt, luidt 'interieur'. Wat het huishouden betreft kwam de man er tot voor kort goed vanaf. Alle afbeeldingen en afgebeelde voorwerpen zijn, tenzij anders vermeld, afkomstig uit het Gemeentearchief en het Stedelijk Museum Alkmaar.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 22