Van alle tijden Linksboven: Het huishouden was in vroeger tijden geen sinecure. Wasgoed moest worden gedroogd en gebleekt op het bleekveld. In 1789 werd deze tekening gemaakt van de binnenplaats van het Burgerweeshuis. Rechtsboven: De keuken van huize Parkzicht in het Kennemerpark. De foto werd gemaakt omstreeks 1920. Hiernaast: Kookles in de voormalige Huishoud- en Industrieschool aan de Oudegracht. Hier werden de meisjes voorbereid op een leven in dienst van het gezin en het huishouden. De foto werd gemaakt in 1896. Hieronder: De invoering van de wasmachine heeft in belangrijke mate bijgedragen aan de emancipatie van de vrouw. Deze vrouw aan de wastobbe werd getekend in 1898. van luiken, die uitgestald als 'toonbank' en etalage dienst deden. Men had de neiging deze uitstallingen hoe langer hoe breder te maken, zodat het verkeer in het Fnidsen en andere smalle straten werd bemoeilijkt. Uiteraard kwam er een verbod en voortaan zag men regelmatig stadsdienaren met de meetstok in de hand de lengte van de luifels controleren. Wat zal er veel te zien zijn geweest in Alkmaar. En de Alkmaarders? Hardwerkend, maar altijd genegen de arbeid te staken als er iets bijzonders was te zien. En altijd bereid luidkeels commentaar te geven, waarbij geen blad voor de mond werd genomen. Een vreemdeling werd ogenblikkelijk opgemerkt en zijn komst naar Alkmaar betekende een gebeurtenis van belang. Het stadsbestuur was genoodzaakt met de meeste nadruk te verbieden vreemdelingen na te lopen, na te roepen of uit te schelden. Ook kwamen er zo nu en dan vreemde vorsten of buitenlandse gezanten met hun gevolg naar Alkmaar. Ze werden aan de stadsgrens ontvangen door schutters te paard, die hen tot binnen de poorten escorteerden. Daar wachtte het stadsbestuur de hoge gasten op, waarna toespraken en feestelijke maaltijden volgden. De gasten, begeleiders en dienaren werden naar rang en stand bij leden van het stadsbestuur en in de plaatselijke herbergen ondergebracht. Op zulke dagen liep heel Alkmaar uit en vergaapte zich aan het kleurige schouwspel. Betrokkenheid met de directe omgeving is van alle tijden. De Alkmaarder had in het schijnbaar zo rustige stadje over gebrek aan sensatie niet te klagen. Er was altijd wel iets aan de hand in Alkmaar. Een hevige knokpartij in één van de vele herbergen, een spectaculair geval van overspel, een sensationele knoeierij met geld of handelswaren, 361

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 21