M.Meijer&Zn. Stinkend en luidruchtig fAPOMtlIft MANTELS MODERNE MINUIEN Rechtsboven: Het aantal winkels nam in onze eeuw sterk toe. Vooral de Langestraat werd de winkelstraat bij uitstek. Daar haalde de huisvrouw haar spullen. De foto werd genomen in 1885. Linksboven: Kledingwinkels werden razend populair. Hier maakt M. Meijer in 1917 reclame voor zijn japonnen, mantels en kragen. Hieronder: Wie kende niet de snoepwinkel van .1. Bruin in het Fnidsen? niet te vergeten een Buitensociëteit, waar de deftige burgers zich konden verpozen. Ook de watersport werd in Alkmaar beoefend. Buiten de Boompoort waren roeischuitjes te huur, zodat men op zomerse dagen op het Zeglis kon spelevaren. Bemiddelde poorters beschikten over een zogenaamd "speelschuytjenk waarmee aanvankelijk op de Schermeer en later op het Alkmaardermeer werd gezeild. De stad Alkmaar handhaafde onverbiddelijk haar recht op deze meren en voerde zelfs processen als het nodig was, zodat de burgers in alle rust een hengeltje konden uitwerpen, zonder door naijverige broodvissers uit Akersloot en Uitgeest te worden lastig gevallen. Evenals bij andere Hollandse steden werden ook bij Alkmaar de zogenaamde speeltuinen aangelegd. Een stuk grond buiten de stadspoort werd verkaveld en welgestelde poorters kochten of pachtten een perceel, waarop dan een huisje of theekoepel werd gezet. Daar bracht men zijn tijd door met tuinieren, hengelen en veel gepraat. De ouderen zullen zich herinneren dat vroeger de mensen op straat veel luidruchtiger waren. Venters liepen luid roepend met hun handkarren door de straten, slagersjongens repten zich op hun transportfietsen fluitend voort en kinderen gingen zingend naar school. En dan waren er de geuren, 's Morgens de reuk van aanmaakhout en turf, van paarden, open vuilnisbakken, broodbakkerijen, smederijen, bierbrouwerijen en niet te vergeten de stank van de grachten. Zo moet men zich een stadje van enige eeuwen geleden voorstellen: stinkend, maar o zo lief. In de middeleeuwen moet het lawaai soms oorverdovend zijn geweest. Het klokgelui van kerken, kloosters en gasthuizen, het gehamer op hout en metaal van de vele bedrijfjes, want de ambachtslieden hadden hun bedrijf aan huis. En ook vond men tussen de huizen de scheepswerfjes, taanketels, visrokerijen, brouwerijen en andere geluids- en geurrijke bedrijven. Op de stadswallen stonden de vele molens, die voor tal van doeleinden werden gebruikt, en op het Nieuwland - Alkmaars eerste industrieterrein - de vele zoutketen, kalkovens, looierijen en touwbanen. De paarden werden vóór de smederijen in de zogenaamde travalje beslagen en overal stonden of hingen 360 koopwaren uitgestald. De huizen waren voorzien .steeds iets aparts en .voor oen laaöjten prijs! Mei de laatste snufjes hebben wüonze collecties aangevuld. Nieuwe stoffen, mooie tinten - sierlüke garneeringen Wij ontvangen dagelijks zendingen nieuwe modellen met LANGESTRAAT 3-8,

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 20