Koel helder water 357 Linksboven: Het vertier buitenshuis was vaak eenvoudiger dan tegenwoordigmaarniet minder leuk, vooral als er eens iets ongewoons gebeurde. Deze foto werd genomen tijdens een koude winter in het begin van deze eeuw. Het vroor toen zo hard, dat er zelfs in de tuin kon worden geschaatst. Rechtsboven: Heel leuk was het ook als het weer zo goed was dat buiten of in de serre de maaltijd kon worden gehouden. Hier zit omstreeks 1900 een vooraanstaande Alkmaarse familie rond de tafel. Derde en vierde van links zijn M.A. de Lange en RE. de Lange. De vrouw met de hond op schoot is Marie Litli de Jeude. Hieronder: Spelevaren gebeurde ook in 1787, zoals hier in het Zeglis bij de Boompoort. De Alkmaarse dichter Cornelis Pietersz. Schagen, die in 1621 een lofdicht op Alkmaar schreef, vertelt onder meer dat het water van de vele grachten en grachtjes waterputten overbodig maakte. Konden de Alkmaarders het koele glasheldere water zo uit de gracht scheppen om hun dorst te lessen? De werkelijkheid was enigszins anders en vermoedelijk zou de moderne mens geen week in leven blijven als hij naar het Alkmaar van enige eeuwen geleden werd teruggeplaatst. De toenmalige bewoners waren resistent en bepaalde ziekten hadden op hen geen vat. Dit kon echter niet verhinderen dat er soms epidemieën uitbraken die velen het leven kostten. In de vorige eeuw werd de slechte kwaliteit van het drinkwater als de hoofdoorzaak van een aantal epidemische ziekten aangewezen. Door het zegenrijke werk van de gemeentelijke Gezondheidscommissie is er toen langzaam maar zeker verandering gekomen, onder meer door de aanleg van een waterleidingnet. In het middeleeuwse Alkmaar, toen het inwonertal zoveel kleiner was en het water relatief zuiverder, leefde men veel gemakkelijker. Toch bleken er verordeningen nodig om de hygiëne te bevorderen. Zo moesten de bewoners elke zaterdag de straat en goot voor hun huis schoonmaken. Niemand mocht zijn mest langer dan drie dagen voor zijn deur laten liggen. Ook was het verboden 'stillen' (WC's) en varkenshokken te maken, waarvan de uitwerpselen op straat terecht kwamen. Varkens waren heel gewoon in Alkmaar en eerst in 1580 werd het verboden ze los te laten lopen. Het brengen van vuilnis op buurmans erf of bij de kerkmuur werd beboet met twee schellingen. Het stadsbestuur had op verschillende plaatsen vuilniskuilen laten graven en daar behoorde men zijn vuilnis heen te brengen. Deze kuilen werden regelmatig geleegd en de inhoud is gebruikt om de Voormeer te dempen. Herhaaldelijk moest worden gewaarschuwd tegen het werpen van allerlei vuilnis in de grachten en stadswateren. Men placht nogal eens een loopje te nemen met deze voorschriften. Hedendaagse baggerwerkzaamheden in Alkmaars grachten tonen overigens duidelijk aan dat er sindsdien weinig is veranderd. Al gooide men in vroeger eeuwen geen oude fietsen in het water, dode beesten zoveel te meer. Kadavers moesten eigenlijk

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 17