Leven op straat de zaken mee. Ook uitte men luidruchtig kritiek, met name in tijden dat het land werd verscheurd door godsdienstige of politieke twisten. Zo werd in 1609 een boete gesteld op het 'jouw-jouw' roepen wanneer verordeningen werden afgekondigd. De verordeningen werden in het openbaar van de pui van het stadhuis in de Langestraat voorgelezen en de bevolking uitte zijn misnoegen door 'jouw-jouw' te roepen. Vermoedelijk komt ons woord 'uitjouwen' daar vandaan.Toen dit werd verboden, was de godsdienststrijd tussen remonstranten en contra-remonstranten in volle gang, hetgeen gepaard ging met het aanplakken van schimpdichten en schotschriften, alsook met het zingen van 'ligtveerdige liedekens' en 'eerrovende gezanghen'. Wie de makers daarvan bij het gerecht aanbracht, mocht zich honderd gulden rijker noemen. Maar het was niet alles strijd en treurigheid. De vier jaarmarkten duurden meerdere dagen en zorgden by gewarmt, zeggende: Het is kout, wij weten nergens anders te gaen als in de Grote Kerk, want wy hebben turf nog hout in huys'. Alkmaar was in de zeventiende eeuw een stadje van zo'n zeven- a achtduizend inwoners. Omgeven door muren en grachten, besloeg het een gebied dat men in luttele minuten van oost naar west en van noord naar zuid doorkruiste. Het moet er nogal saai zijn geweest. Zelfs het geringste voorval mocht zich dan ook in de belangstelling van de bevolking verheugen. Een brugleuning die werd vernieuwd, het planten van een paar bomen of het uitdiepen van een gracht, het waren evenementen die waard waren om te worden geboekstaafd. Hoewel een kleine groep regenten de stad bestuurde en het overgrote deel van de Alkmaarders op bestuurlijk 352 gebied rechteloos was, leefde de burgerij intens met Linksboven: Op deze foto zien we Mevr. Nelly Boeke-Oort in haar huiskamer aan de Oudegracht 283. Een goed burgerlijk interieur rond de eeuwwisseling was donker en zwaar gemeubileerd. In een tijd zonder centrale verwarming was de kachel nog een centraal punt in de kamer. Rechtsboven: Op deze foto wordt ons rond 1900 een blik gegund op het interieur van Oudegracht 247. Hier woonde dominee Oort met zijn dochter Ietje. Ze hadden het tamelijk breed en konden zich - getuige het orgel en de vleugel - het een en ander veroorloven. Links: Huize Voorhout was één van de grootste huizen die in Alkmaar werden gebouwd. Het werd in 1906 aan de Kennemerstraatweg gebouwd voor de industrieel mr. W.C. Bosman. Deze donkere kamer geeft een indruk van hoe de upper ten aan het begin van deze eeuw leefde. Hieronder: Een dagelijks terugkerende routine was en is het aansteken van een theelichtje.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 12