In de eerste jaren van de boekdrukkerij, die vaak was verbonden met de boekhandel, werd er niet veel geproduceerd. Aan het eind van de zestiende eeuw kwam daar verandering in. Van de drukker Joost Willemsz. Duyt zijn vijf uitgaven, alle uit 1587, bekend, waarvan er drie gebeurtenissen uit de Tachtigjarige Oorlog tot onderwerp hebben. De oorlog stond natuurlijk volop in de belangstelling. In 1588 bijvoorbeeld drukte Aris Anthonisz. Deucht een boek over de ondergang van de Armada, de grote Spaanse oorlogsvloot die door Filips II naar Engeland en de Nederlanden was gezonden om deze te veroveren. Omvangrijk was ook de produktie van allerlei godsdienstige geschriften. Maar er werd ook wetenschappelijk werk uitgegeven, zoals een boek van de hand van de beroemde Alkmaarse burgemeester en vestingbouwdeskundige Adriaen Anthonisz. over geometrie, dat door Aert 324 Cornelisz. werd gedrukt in 1589. De belangrijkste Alkmaarse drukker is ongetwijfeld de uit Brugge afkomstige Jacob de Meester geweest. Vanaf zijn vestiging hier in 1594 tot aan zijn dood in 1612 drukte hij, bijgestaan door enkele gezellen en leerjongens, tenminste 45 zeer uiteenlopende uitgaven. Deze werden lang niet allemaal onder eigen naam op de markt gebracht, maar hij drukte ook in opdracht van Amsterdamse, Hoornse en Haarlemse boekverkopers. De Alkmaarse boekdrukkerij bereikte met hem een hoogtepunt. Zijn betekenis was veel meer dan lokaal. Zijn zaak was gevestigd in de Langestraat, waar ook veel andere drukkers, binders en verkopers hun handel en nering uitoefenden. Na het overlijden van De Meester zette zijn weduwe Lammertge Barentsdr. de zaak op veel bescheidener schaal voort. De Alkmaarse boekdrukkerij werd landelijk van minder betekenis, maar de drukker Simon Cornelisz. Brekengeest liet Linksboven: Nieuwbouw op de terreinen van scheepswerf 'Nicolaas Witsenachter de Eilandswal omstreeks 1910. Het is een duidelijke aanwijzing dat Alkmaar industrialiseerde. Op de achtergrond meelmolen De Wachter, die in het voorjaar van 1918 werd afgebroken. Rechtsboven: Deze tekening van de Alkmaarse molens, gezien vanuit het Zeglis, werd in 1884 gemaakt door W. Spaarman. Hij maakte de tekening naar het glasraam dat Alkmaar in 1657 aan de kerk van De Rijp had geschonken Toen De Rijp in 1653 aan een dorpsbrand ten prooi was gevallen, waren ook de ramen van de kerk gesneuveld. Alkmaar wilde wel een glasraam schenken, als het maar een prominente plaats kreeg. Midden: Gezicht op de houtloodsen van de firma Conijn aan de Frieseweg. K. de Heer maakte deze krijttekening. Op de achtergrond de stellingkorenmolen Het Rode Hert. Deze werd in de jaren twintig van deze eeuw uit Zaandam naar Oudorp overgebracht. Al enkele eeuwen lang echter hadden hier molens gestaan.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 8