'TOOMBOOTDIEPiST Klucht in fabriekskantine 336 terwijl ook grutter Bots en de weduwe van grutter De Wit Jz. er elk één in bedrijf hadden. Verder was er de korenmolen van Bots en Moerbeek die door stoom werd aangedreven en tenslotte de stoomtras (cement)molen van W.F. Stoel. De molen van Bots en Moerbeek had de grootste capaciteit: vijftien paardekrachten, de gasfabriek met drie pk's had de kleinste. Naarmate de negentiende eeuw vorderde, groeide het aantal middelgrote bedrijven met tien tot vijftig man personeel en ook het aantal grote met meer dan vijftig man. Stoom, gas, elektriciteit, meer en grotere machines, steeds ingewikkelder technische toepassingen, firma's en naamloze vennootschappen, dat alles drong ook in Alkmaar door. Ondanks het feit dat de fabrieksnijverheid hier bescheiden bleef, mag men niet stellen dat de Alkmaarse industriëlen niet met hun tijd meegingen. Enkele cijfers illustreren al deze ontwikkelingen uitstekend. Het aantal middelgrote en grote bedrijven steeg van 2 in 1848 naar 23 in 1913; het aantal werklieden van 34 naar 998 met als uitschieter de ijzer- en metaalgieterij, waarin vóór de Eerste Wereldoorlog meer dan 200 arbeiders in dienst waren. Sommige fabrieken wisten landelijke bekendheid te verkrijgen. Ringers chocolade werd een begrip. Nu is er alleen nog het oude fabrieksgebouw aan de Noorderkade, waarin tegenwoordig het meubelconcern Klercq huist, een bestemming waaraan de oprichter van de cacao- en chocoladefabriek Hendrik Ringers bij het opzetten van zijn eens zo bloeiende bedrijf nooit zal hebben gedacht. Deze Hendrikin 1880 te Alkmaar geborenwas de tweede zoon van timmerman-aannemer Frederik Hendrik Ringers, bekend van de bouw van de Linksboven: De stoomsteenhouwerij van Stoeldaterend van 1880, in het Fnidsen, gelegen achter de showroom aan het Luttik Oudorp omstreeks 1950. De werkplaats werd in 1979 afgebroken. V.l.n.r.:een onbekende, de heer de Rover en Freek Schild. Rechtsboven: De panden van Stoel aan het Luttik Oudorp in 1931 met v.l.n.r.: de heren Paulisma, J. van Lienen, Kok en Schipper Klein. Midden: De stoombootonderneming de Alkmaar-Packet was opgericht door de koopman-industrieel C. Bosman, die ook eigenaar van Alkmaars laatste zoutziederij was. De in 1870 door Bosman gekochte Alkmaarse scheepswerf 't Hondsbosch werd later onder zijn zoon ir. G.J. Bosman voortgezet als N. V. Scheepswerf en Machinefabriek 't Hondsbosch. Zo was een goede afzet verzekerd. Het affiche is in 1906 gedrukt door de Alkmaarse firma P. Kluitman.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 20