Licht alcoholisch 330 Bosman aan de Schelphoek, was tot kort vóór de Tweede Wereldoorlog in bedrijf. Het Anker moet niet worden verward met de zeepziederij Het Dubbele Anker, later De Ankers. De Alkmaarse zeepfabricage kent een respectabele geschiedenis. In de zeventiende eeuw waren Het Dubbele Anker, de ziederij De Star en tenminste nog één ander bedrijf in deze branche, actief. De Ankers was gelegen op de hoek van de Achterweg en de Wortelsteeg; De Star lag op het Torenburg. Kort vóór 1700 waren alle drie de ziederijen in handen van Leonard Ras. Het laatstgenoemde bedrijf werd voor de eeuwwisseling opgeheven, maar De Ankers en De Star werden de gehele achttiende eeuw geleid door de nakomelingen van Ras totdat in 1800 de firma door Jan van der Graaff werd overgenomen. In 1812 werden beide ziederijen gekocht door de griffier van het Alkmaarse Vredesgerecht, mr. J.A. Kluppel, die de bedrijfsvoering aan één of meer meesterknechts zal hebben overgelaten. Op 1 mei 1836 ging de zaak over in handen van Jacob Josiasde Lange, die vanaf 1839 met zijn zoon Pieter Bruinvis de Lange een vennootschap onder de naam Fa. J.J. de Lange en Zoon vormde. Het bedrijf bleef tot eind 1937, toen de produktie bij gebrek aan een opvolger moest worden gestaakt, in handen van deze tak van de bekende Alkmaarse familie. In de zeventiende eeuw deden ook de bierbrouwers goede zaken. Helder, vers drinkwater was in de stad met zijn vervuilde grachten altijd een probleem. Het drinken van koffie en thee kwam pas in de achttiende eeuw echt in de mode. Er werden daarom veel licht-alcoholische, goedkope biersoorten gebrouwen, zodat nagenoeg iedereen, hoe krap bij kas hij ook zat of van welke leeftijd hij ook was, veel bier dronk. Linksboven: Een kijkje in de St. Annastraat vanaf het Luttik Oudorp in 1893. Rechts de in 1866 gebouwde meelfabriek Alkmaar. Op de hoek daarvoor de broodbakkerij van Kistemaker. Rechtsboven: Eveneens van 1893 dateert deze foto van de gasfabriek aan de Paardenmarkt-Koningsweg. De gasfabriek was in 1853 opgericht. Toen deze opname werd gemaakthad de fabriek reeds een grote uitbreiding ondergaan. Het gebouw links kende daarvóór slechts één verdieping. Sinds 1883 was de gasfabriek in handen van de gemeente. Midden: In de jaren tachtig van de 19de eeuw werd de Alkmaarsche Stoommeelfabriek ondergebracht in een ruime behuizing aan de overkant van het Kanaal. In 1898 brandde het bedrijf tot de grond toe af en werd niet meer herbouwd. Het was voor Alkmaarse begrippen een flink bedrijf, waar kort voor de ondergang ongeveer vijftig mensen in dienst waren. TihSli

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 14