Polderland beschikking hadden over de woeste gronden. Bergen zelf, en in iets mindere mate Schoorl, was op dat moment ontdekt door forenzen en kunstenaars. Ook musici en literatoren vestigden zich aan de binnenduinrand. Eén van hen was C.S. Adama van Scheltema. In een bekend gedicht roemt hij het Noordhollands polderland: 'Polder met jouw witte wegen En jouw sloten aan den kant Met jouw wijde, allerzijde Vredig bloeiend waterland...' De waardering voor de polder was ten leste gekomen.Toch heeft het nog lang geduurd, voor het idee ingang vond dat vlak land, rechte sloten en hoge luchten niet alleen mooi zijn om naar te kijken (want dat hadden de Hollandse landschapsschilders al ontdekt), maar ook aangenaam om in te toeven. 'Ik moet u beslist attenderen op dat kostelijke dorp Broek op Langedijk, een gebied van duizenden rechthoekige eilandjes, vol staande met kool. De veiling is er de grootste en merkwaardigste groentenveiling ter wereld. U kunt me geloven of 314 niet, maar ik vind de veiling stellig interessanter dan de Alkmaarse kaasmarkt. En nog van die veiling afgezien: het landschap rond het dorp is magnifiek en puur-Nederlands'. Aldus L. van Egeraat in 1959; vóór de grote ruilverkaveling dus. Deze rigoureuze ingreep in het landschap kon nog plaatsvinden onder betrekkelijk weinig protest. In de Eilandspolder, nog steeds een typisch vaargebied, gaat men momenteel heel wat voorzichtiger te werk. De Limmer Die is veiliggesteld door de Stichting Het Noordhollands Landschap, evenals een aantal oeverlanden van het Alkmaardermeer. Een mijlpaal in het behoud van het karakteristieke polderland vormt de bescherming van de Oudorperpolder. Dankzij een niet aflatende actie van deWerkgroep De Zeswielen werd het gebied met de vier strijkmolens, de fundamenten van de dwangburgen Middelburg en Nieuwburg en de al even historische Munnikenweg in het midden van de zeventigerjaren in zijn oorspronkelijke staat behouden. Dat is, bij de grootscheepse uitbreiding van de stad, tenminste enige eer van Alkmaar aan het platteland waaruit het uiteindelijk is voortgekomen. 1988 UitgeverijWaanders b.v., Zwolle Druk:Waanders b.v., Zwolle ISBN 90 6630 768 4 Linksboven: Interieur van de Prins Hendrikstichting te Egrnond aan Zee in 1895. Dit tehuis voor oude vissers en zeelieden werd gesticht in 1874; op 24 maart van dat jaar werd de eerste steen gelegd door prins Hendrik, bijgenaamd 'De Zeevaarder', de broer van koning Willem III. Rechtsboven: De badkamer van koloniehuis Zwartendijk te Egrnond aan Zee in 1925. Het was één van de door het Centraal Genootschap sinds 1880 opgerichte kinder herstellingsoorden; Egrnond bezat het grootste aantal van deze kindertehuizen langs de kust. Links: Een rooms-katholieke jongensschool speelt 'uitkijktorenbij Egrnond aan Zee, ergens in de jaren twintig of dertig. Rechts: De familie Boeke-Ledeboer op vakantie in Bergen aan Zee in 1916. Op de achtergrond is een deel te zien van het doorH.P. Berlage gebouwde Hotel Nassau-Bergen. Op de omslag: Kaart van Noord-Holland door Joachim Ottens (1660-1719). De grote droogmakerijen zijn duidelijke aangegeven, evenals de heerlijkheden en andere rechtsgebieden. Alle afbeeldingen en afgebeelde voorwerpen zijn, tenzij anders vermeld, afkomstig uit het Gemeentearchief en het Stedelijk Museum Alkmaar.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 22