Linksboven: Bergen aan Zee is de enige badplaats aan de Noordhollandse kustdie niet uit een bestaand vissersdorp is gegroeid, maar is gesticht in 1906. We zien hier de situatie omstreeks 1909. Aan het einde van de Zeeweg staat het nog niet voltooide Hotel Nassau-Bergen; daarvóór pension Wilhelmina met links pension Juliana. Omstreeks 1870 was het strandleven ontdekt en trokken 's zomers gasten naar de oude vissersdorpen aan de kust. Rechtsboven: Alle kleinkinderen van dr. J.C. Schreuderuit Leeuwarden op vakantie in Bergen aan Zee in augustus 1939. Wat een verschil met het strandtafereel van een kwart eeuw daarvóór! Midden: Het strand te Bergen aan Zee omstreeks 1912. In die tijd kwam men nog voornamelijk naar zee om te flaneren en zich in strandstoelen van de zon af te wenden. Gebaad werd et- alleen uit koetsjes (rechts) die in zee werden getrokken; het zonnebaden moest nog worden ontdekt. in de verte een zonderlinge rei van leelijke daken in 't gelid staan. Dit is Koedijk, dat langs het kanaal zich uitstrekt ...'Toch was het lommerrijke, besloten landschap langs de duinvoet van betrekkelijk recente oorsprong. In de vroege middeleeuwen had zich op de geestgrond veel bos bevonden, waaraan namen als Heiloo, Schoorl en Scharloo (bewesten de Bergerhout) nog herinneren. Ook het laagland was met een 'woud' van elzen en wilgen overdekt geweest. De ontginning van het veen en de rigoureuze kap van beuken- en eikenbossen leidden tot verdroging en verstuiving. De tot 56 meter reikende duinen zijn tussen de elfde en de zestiende eeuw ontstaan en hebben veel bouwland en dorpen - waaronder het oudste Egmond en Oudburg bij Bergen - overstoven. De invoer en de lucratieve fok van konijnen, waarmee namens de rechthebbenden de duinmeiers werden belast, heeft de toestand nog aanzienlijk verergerd. In het begin van de zestiende eeuw klaagden de inwoners van Camp dat zij in tien jaar tijd ruim veertig hectare aan het stuifzand hadden moeten prijsgeven. Nog in 1799, toen het dorp Schoorl zwaar te lijden had gehad van de invasie van Russen en Engelsen, is overwogen het een eind landinwaarts te herbouwen. Wel was overal in de eerste helft van de zeventiende eeuw de systematische helmplant ter hand genomen, waardoor de uitbreiding van de duinen ten leste werd gestuit. In de zestiende eeuw was men ook met de herbebossing begonnen. Op sommige plaatsen - zoals bij Heiloo en Bergen - waren nog restjes oerbos aanwezig in de vorm van houtwallen, geriefbosjes en eikehakhout. Vanuit de eerste landhuizen werden lanen beplant en plantages aangelegd.Ter Coulster, dat van middeleeuwse oorsprong is, en Poelenburgh onder Schoorl behoren wat dat betreft tot de pioniers. Al in de zestiende eeuw ontstond de Alkmaarder 311

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 19