Tuinbouw en bollenteelt Linksboven: Hel uit 1912 daterende gebouw van de Langedijker Groenteveiling, ontworpen doorW. Dirk maat Jzn. en Joh. Groot. Tot 28 december 1973 deed deze vaarveiling dienst: daarna werd het complex een drukbezocht museum. De Langedijker veiling is de oudste groenteveiling van Europa en ontstaan in 1887. Op 29 juli van dat jaar kwam de tuinder Dirk Jongeling met een praam bloemkool naar de plaats waar de schippers met hun boten lagen. Door schaarste was de bloemkool prijzig en de schippers dongen om het hardst om de bloemkool van Dirk. Deze weifelde echter aan wie hij zijn vrachtje zou verkopen waarop schipper J. Dirkmaat zei: 'Dirk, je moet ze veilen, dan geef je ze aan de hoogste bieder'. Zo gebeurde en de eerste veiling was een feit. Rechtsboven: Het afmijnlokaal van de Broeker Veiling vóór 1912. Links staat betaalmeester W.J. Dirkmaat. Midden: De koolschuiten worden Broek op Langedijk binnengekloetin het jaar 1896. vangst vond zijn weg naar de Alkmaarse vismarkt. Een aantal visbanken aan de Mient was verpacht aan Egmondse visvrouwen die, tegen de stedelijke verordeningen in, ook graag de huizen langs gingen om hun waar uit te venten. Net als Egmond aan Zee waren er meer dorpen, die zich concentreerden op één bedrijfstak. Zo bezat Akersloot in 1514 veertien Rijnschepen; tot in de negentiende eeuw wist het dorp zijn positie in de vrachtvaart te behouden. De aanleg van het Noordhollands Kanaal in 1819-1825 bracht ook hier niet de welvaart die ervan werd verwacht. Misschien is het een slecht voorteken geweest, dat juist in Akersloot door de kanaalarbeiders werd gestaakt. In verband met de scheepvaart moet uiteraard ook De Rijp worden vermeld, 'het beste dorp van Noord-Holland', dat zich in de zeventiende en achttiende eeuw een bevoorrechte positie verwierf in de walvisvaart. Van direct belang voor Alkmaar was de bloei van de groenteteelt ten noorden en noordoosten van de stad. Vooral wortelen en kool werden de roem van de Langedijkers. In de loop van de negentiende eeuw groeide de produktie uit tot een omvang die de regionale markt overschreed. In Broek op Langedijk ontstond in 1887 de eerste en enige vaarveiling ter wereld, nadat een schuit met een partij bloemkool van tuinder Dirk Jongeling uit Zuid-Scharwoude ten verkoop was aangeboden. Na de ruilverkaveling van de jaren zestig en zeventig is het gebied van vaarpolder tot rijpolder geworden, maar de tuinders zijn gebleven. De enorme vlucht van de bloembollenteelt dateert in Noord-Holland van na de Tweede Wereldoorlog, maar al omstreeks 1848 wordt gewaagd van dorpelingen 'die meest hun bestaan vinden in de bloemkweekerij, vooral tulpen, hyacinthen en 309

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 17