Water en zand "*^£.HI1I0)IÓt-0p-3CC^^ telde het dorp bovendien nog olieslagers, bakkers, schoenmakers en snijders. Schoorl was zeker geen uitzondering; er was vrijwel geen dorp waar ambacht en nijverheid ontbraken. Het probleem speelde in geheel Holland. Alkmaar sloot zich met andere steden aaneen in een actie tegen de plattelandsnijverheid. Aan de landsheer, Karei V, werd verzocht deze te verbieden. Inderdaad vaardigde hij in 1531 de 'Order op de buitennering' uit, waarmee de kleinindustrie buiten de steden de wind uit de zeilen werd genomen. Geheel verdwijnen deed ze niet: tegen 1600 werd zelfs de grondslag gelegd voor het eerste industriegebied ten plattelande, de Zaanstreek. In de loop van de tijd ontwikkelde zich een specialisatie van stad en platteland, die zich niet beperkte tot zuiver agrarische produkten. Op de geestgronden bijvoorbeeld werd de zogenaamde geestgarst verbouwd ten behoeve van de Alkmaarse grutterijen, waarvan er omstreeks 1630 zo'n zeventig binnen de stadsmuren bestonden. Maar belangrijker was de duinstreek nog vanwege het zuivere water. Net als in de Zaanstreek kwam aan de duinvoet in de eerste helft van de zeventiende eeuw een bedrijfstak op met windmolens als krachtbron: de papierindustrie.Toch groeide deze binnen de beperkte mogelijkheden die dorpen als Egmond, Bergen en Schoorl boden niet uit tot een 'Zaanse' allure. Uiteindelijk had men meer profijt van het heldere duinwater bij het bereiden van de volksdrank bij uitstek: het bier. Deze fabricage geschiedde voornamelijk in de stad, al waren er tot ver in de achttiende eeuw klachten over het illegaal brouwen van kuit- of scharbier ten plattelande. De Alkmaarse brouwers waren, zoals alle ambachtslieden, verenigd in een gilde. Dit sloot in Linksboven: Gezicht op Egmond aan Zee in het begin van de 17de eeuw. Op deze gravure van C.J. Visscher zien we de oude, al sterk vervallen gotische kerk, die oorspronkelijk in het centrum van het langgerekte dorp stond. Op de duintop staan vuurboet en vuurbaak, op het strand en voor de kust liggen de bomschuiten. Op de voorgrond wordt een zogenaamde loterijkaart getoond, die was uitgegeven ten bate van het Egmondse gasthuis in 1615-1620. Rechtsboven: De visafslag op het strand van Egmond aan Zee omstreeks 1850, op een litho door R. de Vries jr. De bedrijvigheid rond de bomschuit is nog hoofdzaak, maar.op de achtergrond verschijnen de eerste badkoetsjes! Midden: Egmond aan Zee, hoek Pompplein- Zuiderstraat in 1900. Hier stond de dorpspomp, die de belangrijkste drinkwatervoorziening in het duindorp was. De zogenaamde 'Kleine Vuurtoren' op de achtergrond stamt uit 1833.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 14