Onbetamelijk gedrag Links: Erg vrolijk kijken de weeskinderen niet die in 1880 door J. Swaab op de foto werden gezet. Centraal op deze foto zit de weesvader met vooraan de jongsten. Aandoenlijk is hoe het jongetje rechts van hein zijn arm door die van de weesvader heeft gestoken. Rechtsboven: Temidden van de weesmeisjes zetelt de weesmoeder. De foto werd in hetzelfde jaar en door dezelfde fotograaf genomen als die ernaast. zij verplicht te werken in de zijdeweverij, die aan het weeshuis was verbonden. De burgerwees kinderen waren hiervan vrijgesteld. Vondelingen en zwervende kinderen vielen eveneens ten laste van de stad. Zij kwamen in het Burgerweeshuis terecht. De rooms-katholieke armbestuurders stichtten in 1771 een eigen weeshuis in een pand op het Verdronkenoord. Daarvóór werden de katholieke wezen uitbesteed bij particulieren, meestal ver buiten de stad. De armbestuurders gaven hieraan de voorkeur boven plaatsing in het Burgerweeshuis, omdat daar de hervormde leer werd onderwezen. In 1762 bijvoorbeeld werden zestien 'jonge meysjes met een klijne uytsettinge van kleederen' naar Hasselt gezonden om bij particulieren een 'handwerk te leeren'.Tegen deze 'opzendingen' rezen steeds meer bezwaren, zowel onder de roomse parochianen, als bij andersdenkenden. Dit 274 leidde er zelfs toe dat de katholieke armbestuurders enkele belangrijke schenkingen aan hun neus voorbij zagen gaan. Daarop besloten zij de wezen in een eigen gesticht onder te brengen. De kinderen in het Alkmaarse Burgerweeshuis aan de Doelenstraat beschikten over een sobere maar gedegen huisvesting. Ze sliepen in grote zalen - jongens en meisjes uiteraard van elkaar gescheiden - op met stro gevulde bedden. Het was er gewoonlijk vroeg opstaan geblazen, in de zomer al om kwart voor vijf. Na zich 'ordentelijk gekleed, gereijnigden gekamd' te hebben, gingen de wezen naar de eetzaal, waar ze een boterham met meestal boter en kaas konden nuttigen. Als ze die achter de kiezen haddendienden ze de nodige gebeden op te zeggen en dan moesten ze naar school of werk. 's Middags nuttigden de weeshuiskinderen een warme maaltijd. Die bestond uit gort, meel, erwten of Midden links: ln 1619 werd een vijftal schilderijen vervaardigd, dat het lot van de weeskinderen vertelt. Het eerste schilderij toont de begrafenis van de ouders terwijl het laatste schilderij het afscheid uit het weeshuis tot onderwerp heeft. Op dit schilderij is te zien hoe de wezen de heren regenten smeken opgenomen te mogen worden in het weeshuis. Midden rechts: Op een gegeven moment moesten zij het weeshuis verlaten. De twee jongens en het meisje danken de regentessen voor alle goede zorgen die zij in het weeshuis hebben ontvangen.

Ach Lieve Tijd Alkmaar | 1988 | | pagina 6